Football League: Νίκη με ανατροπή για την Παναχαϊκή – Αναβλήθηκε το ματς του Καραϊσκάκη

Θετικό ξεκίνημα στις υποχρεώσεις της για το 2019 έκανε η Παναχαϊκή που επικράτησε με σκορ 2-1 των Τρικάλων στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Football League.

Οι “κοκκινόμαυροι” ήταν ανώτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα και κέρδισαν απολύτως δίκαια παρά το γεγονός ότι το δεύτερο γκολ μπήκε στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Η Παναχαϊκή μπήκε δυνατά από το πρώτο κιόλας λεπτό και μετέφερε το σκηνικό του παιχνιδιού στο μισό όπου αμύνονταν οι φιλοξενούμενοι. Παρά τις πολλές χαμένες ευκαιρίες με αποκορύφωμα το δοκάρι του Τσελεπίδη στο 16′, το γκολ ήρθε ουσιαστικά στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Μπαστακός με όμορφη ατομική ενέργεια, έδωσε όμορφα για τον Κυνηγόπουλο που μπήκε στην μεγάλη περιοχή ανατράπηκε και κέρδισε το πέναλτι. Ο Ελευθεριάδης πήρε την ευθύνη της εκτέλεσης και “έγραψε” το 1-0 στο 45′.

Στο δεύτερο μέρος, παρά το γεγονός ότι η “βασίλισσα” δεν είχε απειληθεί ιδιαίτερα, τα Τρίκαλα έπειτα από ωραίο συνδυασμό ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Συμελίδη στο 61′. Από το γκολ και μετά, η Παναχαϊκή αύξησε την πίεση στα αντίπαλα καρέ και τελικά ο αρχηγός της Νίκος Λουμπαρδέας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 81′ και σφράγισε την μεγάλη νίκη για την ομάδα της Πάτρας που πλέον έφτασε τους 15 βαθμούς.

Συνθέσεις:

Παναχαϊκή (Οφρυδόπουλος): Καπούταγλης, Σταμόπουλος, Πλέγας (81’ Μωραΐτης), Αργυρόπουλος, Ελευθεριάδης (70’ Καρατσανάκοφ), Κολ (70’ Παπατόλιος), Μπαστακός, Λουμπαρδέας, Ντάσιος, Κυνηγόπουλος, Τσελεπίδης

Τρίκαλα (Γράφας): Ταΐρης, Συριόπουλος, Πάνος, Γκουγκούδης, Τριανταφυλλάκος, Τσιάρας, Τσιμίκας (57’ Γκοτσαλάρι), Σταματάκος (60’ Κούλπας), Καπός, Συμελίδης

Αναβλήθηκε ο προγραμματισμένος για σήμερα Κυριακή (06/01, 15:00) εκτός έδρας αγώνας της ομάδας μας με την ΠΑΕ Δόξα Δράμας.
Ο αγωνιστικός χώρος του γηπέδου της Δόξας Δράμας είναι καλυμμένος από χιόνι και έτσι η αναμέτρηση αναβλήθηκε για αύριο Δευτέρα (07/01, 15:00).
Πάντως, αναμένεται να γίνουν οι απαραίτητες ενέργειες έτσι ώστε να διεξαχθεί κανονικά ο αγώνας, που είναι στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Football League.