Γ.Ε. Αγρινίου: Με 9 απουσίες κι όμως κέρδισε τον Σπάρτακο

Η Γ.Ε. Αγρινίου πήγε στα Γιάννενα με 9 παίκτες με απόντες τους Ρέντζιο, Σταυρόπουλο και Γεωργούλα και με 4 μικρούς στην σύνθεση της αλλά παίζοντας εξαιρετικά από το πρώτο λεπτό και με μεγάλο πάθος πήρε την νίκη από τον σκληροτράχηλο Σπάρτακο με 62-77.

Η Γ.Ε. Αγρινίου ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 9-15. Ο Σπάρτακος αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 20-19 αλλά ένα σερί 0-6 της Γ.Ε. Αγρινίου έφερε το σκορ στο 20-25 στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι δυο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ και στην δεύτερη περίοδο με την ομάδα του Αγρινίου να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 37-41. Στο δεύτερο μέρος η Γ.Ε. Αγρινίου παρότι δεν είχε πολλές λύσεις στο rotation έπαιξε πολύ καλή άμυνα πήρε διαφορά δεκαπέντε πόντων στο τριακοστό λεπτό και την διατήρησε μέχρι τέλους.
Από τους νικητές ο Σταμουλάκης σημείωσε 17 πόντους με 5 τρίποντα ενώ και ο Γυφτάκης είχε 17 με 2 με τους Τάγκα και Τασόπουλο να προσθέτουν από 13 με τρία και ένα τρίποντα αντίστοιχα και τον Σταμούλη 11. Από τον Σπάρτακο ο Ζήσης είχε 22 πόντους με 4 τρίποντα και ο Λαμπρόπουλος 11.

Δεκάλεπτα: Α:20-25 Β:17-16 Γ:11-22 Δ:14-14

Σπάρτακος(Θώμος): Τάσσος 6(2), Κόρδας 6(2), Μάστορας 7(1), Ζήσης 22(4), Λαμπρόπουλος 11, Κολιγιώτης, Καϊκας 2, Νυφαντής 2, Μαυρογιάννης 3(1), Καλλής, Κοσμάς 3(1), Κούργιας

Γ.Ε.Αγρινίου(Σταμάτης): Γυφτάκης 17(2), Τάγκας 13(3), Αυφαντόπουλος, Σταμουλάκης 17(5), Σταμούλης 11, Δάρλας 4(1), Τσώλος, Βούλγαρης 2, Τασόπουλος 13(1)