Γ’ Εθνική: Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον Παναγρινιακό | 3-0 τον Ναυπακτιακό Αστέρα (Video)

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του πέτυχε ο Παναγρινιακός για την 14η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, αφού επικράτησε με σκορ 3-0 του Ναυπακτιακού Αστέρα στο Αγρίνιο, παίρνοντας παράλληλα την πρώτη φετινή του εντός έδρας νίκη και κάνοντας ένα σημαντικό βήμα, ψυχολογικά και βαθμολογικά, στη μάχη που δίνει για την παραμονή στην κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης απέναντι σε έναν αξιόμαχο Ναυπακτιακό Αστέρα που θα μπορούσε με λίγη τύχη να είχε κάνει τη ζημιά, όμως τελικά ηττήθηκε με ένα ευρύ σκορ.

Το πρώτο ημίχρονο είχε ελάχιστες φάσεις, με τον Παναγρινιακό να πιέζει, αλλά με τον Ναυπακτιακό Αστέρα να καταφέρνει να κρατήσει το μηδέν με καλή άμυνα.

Στο Β’ ημίχρονο όμως η ομάδα του Αγρινίου ανέβασε στροφές και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 54ο λεπτό με πλασέ του Σπανού. Ο Ναυπακτιακός προσπάθησε να χτυπήσει στην κόντρα και λίγα λεπτά αργότερα έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Τσαχιρίδη, ο οποίος δεν κατάφερε να βρει δίχτυα προ κενής εστίας.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά αμφίρροπο στη συνέχεια, με τον Παναγρινιακό να έχει τον έλεγχο και να πιέζει, αλλά τον Ναυπακτιακό να είναι καλά κλεισμένος και να απειλεί στις κόντρες.

Τελικά στο 87ο λεπτό ο Καραλής με όμορφη ατομική ενέργεια πλησίαζε την περιοχή του Ναυπακτιακού Αστέρα και ανατράπηκε, κερδίζοντας φάουλ σε καλό σημείο, όπως και την αποβολή του Πετράτου με απευθείας κόκκινη κάρτα. Την εκτέλεση του φάουλ ανέλαβε ο Βασίλης Γκόλιας που σέντραρε όμορφα στον Καντάνη και εκείνος με κεφαλιά μέσα από την περιοχή έκανε το 2-0.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Πορτογάλος Τεσέιρα, ο οποίος σκόραρε για πρώτη φορά με τη φανέλα του Παναγρινιακού.

14. Ναυπακτιακός Αστέρας – 3

Σημείωση: Οι ομάδες από την 10η έως την 14η θέση της βαθμολογίας υποβιβάζονται. Στην περίπτωση που ομάδες τελειώσουν τη σεζόν ισόβαθμες, το κριτήριο που καθορίζει την τελική κατάταξη, είναι οι μεταξύ τους αγώνες.