Η Άρσεναλ συνέτριψε με 6άρα τη Γουέστ Χαμ

Με κεκτημένη ταχύτητα από τη σπουδαία νίκη σε βάρος της Λίβερπουλ πήγε στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα, η οποία επικράτησε με το εκκωφαντικό 4-0 στο ματς της 24ης αγωνιστικής της Premier League.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 33′ με τον Σαλίμπα να εκμεταλλεύεται απόλυτα την ασίστ του Ράις. Η ανωτερότητά τους ήταν ξεκάθαρη και την επιβεβαίωσαν περαιτέρω οκτώ λεπτά αργότερα με τον Σάκα να πετυχαίνει το δεύτερό τους τέρμα με χτύπημα πέναλτι. Ωστόσο, οι “κανονιέρηδες” δεν σταμάτησαν εκεί, μιας και έκαναν το 3-0 με τον Γκάμπριελ στο 44′. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, στο 45’+2′ πέτυχαν και τέταρτο γκολ, αυτήν τη φορά με τον Τροσάρ.

Παρά το σημαντικό προβάδισμα, οι παίκτες του Αρτέτα δεν σταμάτησαν εκεί. Στο 63′ ο Σάκα πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, μετά τη δεύτερη ασίστ του Έντεγκαρντ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Ράις των δύο ασίστ έβαλε το όνομά του και στη λίστα των σκόρερ, για να πετύχει το 6-0.

Κάπως έτσι η Άρσεναλ απομακρύνθηκε εκ νέου από την 4η Τότεναμ και πλησίασε στο -2 από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ. Από την άλλη, η Γουέστ Χαμ έμεινε στην 8η θέση με 36 βαθμούς και παρέμεινε στο -2 από την 6η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.