Κύπελλο Ελλάδας: Με τον Διαγόρα στη Ρόδο την Τετάρτη ο Παναιτωλικός

Λίγα εικοσιτετράωρα μετά το παιχνίδι του Παναιτωλικού με την Α.Ε.Κ. για το Πρωτάθλημα η ομάδα του Γιάννη Πετράκη θα δώσει τον πρώτο της αγώνα για νέα αγωνιστική περίοδο 2023 – 2024 στον ιστορικό θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Αντίπαλος ο Διαγόρας που κέρδισε στην παράταση το Αιγάλεω και προκρίθηκε στην επόμενη φάση.

Όπως, αναφέρει και το agrinio-sports.gr η τελευταία φορά που ο Παναιτωλικός αντιμετώπισε ομάδα της Ρόδου σ’ αυτό το Γήπεδο ήταν τον Οκτώβριο του 2019.

Νίκησε τον Ιάλυσο με 4-0 και στον επαναληπτικό 5-1 στο «κλουβί». Αντιμετώπισε στη συνέχεια τον Πανιώνιο και επικράτησε για να φτάσει στην Προημιτελική Φάση όπου αντιμετώπισε την Α.Ε.Κ. και αποκλείστηκε.

Ισοπαλία 1-1 στο Αγρίνιο, νίκη της «Ένωσης» 4-0 στο Ο.Α.Κ.Α., όπου αγωνίστηκαν με τη φανέλα της Μιχάλης Μπακάκης και Μάριος Οικονόμου.

Δύο πράγματα μένει να διευκρινιστούν αν η ομάδα θα ταξιδέψει απευθείας από Αθήνα για Ρόδο και κατά πόσο υπάρχει περίπτερη ο αγώνας να έχει τηλεοπτική κάλυψη.