Εκτός Κυπέλλου Ελλάδας ο Παναιτωλικός: Ήττα – αποκλεισμός από την Καλαμάτα στα πέναλτι

Κύπελλο Ελλάδας: Με ήρωα Ταΐρη απέκλεισε τον Παναιτωλικό η Καλαμάτα

Ο Ταΐρης απέκρουσε δύο πέναλτι και η Καλαμάτα επικράτησε 4-3 του Παναιτωλικού στα πέναλτι παίρνοντας την πρόκριση για τους «16» του Κυπέλλου.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Ταΐρη που έκανε δύο αποκρούσεις στη διαδικασία των πέναλτι, η Καλαμάτα επικράτησε 4-3 του Παναιτωλικού μετά από ένα συναρπαστικό ματς που έληξε 2-2 σε κανονική διάρκεια και παράταση.

Οι φιλοξενούμενοι σπατάλησαν το τετ-α-τετ με τον Ξενιτίδη στο 10’, αλλά αποζημιώθηκαν στο 29’ με φοβερό σουτ του Φλόρες που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ταΐρη. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, αντέδρασαν άμεσα και στο 34’ ισοφάρισαν με κεφαλιά του… ξεχασμένου μέσα στην περιοχή Ρόβα, ενώ στο 37’ ο ίδιος παίκτης εκμεταλλεύτηκε την κακή έξοδο του Στεργιάκη και με κοντινό πλασέ ολοκλήρωσε την ανατροπή. Οι Αγρινιώτες αφού ξεπέρασαν το σοκ, στο ημίχρονο αύξησαν την πίεσή τους αναζητώντας το γκολ της ισοφάρισης, δίχως όμως να δημιουργούν σημαντικές φάσεις. Στο 78’ ο Φλόρες «χτύπησε» ξανά με τρομερό βολέ εκτός περιοχής ισοφαρίζοντας σε 2-2. Οι γηπεδούχοι άγγιξαν το γκολ της πρόκρισης στο 87’, αλλά ο Στεργιάκης έβγαλε σε κόρνερ το φοβερό σουτ του Μπόρζες. Κάντε μία κλήση αγάπης στο 19820 και βοηθήστε τα παιδιά σε ανάγκη

Στην παράταση ο Στεργιάκης στο 97’ και ο Ταΐρης στο 107’ διατήρησαν την ισοπαλία ανάμεσα στις δύο ομάδες με τις επεμβάσεις τους. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι, όπου μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ταΐρης. Ο γκολκίπερ της Καλαμάτας απέκρουσε τις εκτελέσεις των Μόρσεϊ και Κολοβού, ενώ ο Στεργιάκης είχε σταματήσει νωρίτερα τον Ρόβα, για το τελικό 4-3 υπέρ της ομάδας του Νίκου Αναστόπουλου.

Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Ταΐρης, Ασίγκμπα, Κωνσταντινόπουλος, Μπακαγιόκο, Λουπάνο, Μπενίτεθ, Ντα Σίλβα, Παπατόλιος, Βασιλόγιαννης, Ρόβας, Πασάς.

Παναιτωλικός (Αναστασίου): Στεργιάκης, Αποστολάκης (82’ Μπακάκης), Μαλής, Λιάβας, Χατζηθεοδωρίδης, Τσιγγάρας (70’ Σενγκέλια), Φλόρες, Βαρόνε, Ξενιτίδης, Ντουάρτε (100’ Ντίας), Πέδρο.

Διαιτητής: Περράκης

Βοηθοί: Κολλιάκος, Παγουρτζής

17:48
Γκοοολ ο Μπακαγιόκο!!!

17:47
Ο Μπακαγιόκο πάει να εκτελέσει, αν ευστοχήσει η Καλαμάτα θα πανηγυρίσει την πρόκριση!

17:47
Το έβγαλε ο Ταΐρης!!!

17:47
Κολοβός τώρα, το τελευταίο πέναλτι της πεντάδας για τον Παναιτωλικό.

17:46
3-3 η Καλαμάτα με εύστοχη εκτέλεση του Μπόρζες!

17:46
Ολοκληρώθηκε το Πανσερραϊκός-Παναχαϊκη, 5-2!

17:46
Ο Ταΐρης απαντάει λέγοντας «όχι» στο Μόρσεϊ!

17:45
Ο Στεργιάκης απέκρουσε το πέναλτι του Ρόβα! Παραμένει το 3-2 υπέρ του Παναιτωλικού!

17:44
3-2 ο Παναιτωλικός.

17:43
Όλα τα πέναλτι εύστοχα έως τώρα!

17:43
2-2 η Καλαμάτα με τον Πασά, έπεσε σωστά αλλά δεν μπόρεσε να αποκρούσει ο Στεργιάκης.by Δημήτρης Παπαδήμας

17:42
2-1 ο Παναιτωλικός, με τον Λιάβα να εκτελεί χαμηλά στη δεξιά γωνία του Ταΐρη. Παπαδήμας

17:42
1-1 η Καλαμάτα, ευστοχεί και ο Αρναρέλλης, πλασάροντας συρτά.

17:41
1-0 ο Παναιτωλικός, ευστόχησε με άπιαστη εκτέλεση ο Σενγκέλια.

17:39
Όλα έτοιμα για τη διαδικασία των πέναλτι στο Καλαμάτα-Παναιτωλικός!

Ισόπαλοι αναδείχθηκαν μετά το τέλος και της παράτασης Καλαμάτα και Παναιτωλικός με σκορ 2-2 για το Κύπελλο Ελλάδας.

17:35
Λήξη στο Καλαμάτα-Παναιτωλικός! 2-2 και θα έχουμε πέναλτι!

17:29
Επτά λεπτά ακόμα για τη λήξη στο Καλαμάτα-Παναιτωλικός, παραμένει το 2-2.

17:26
111′ Μακρινό σουτ του Αρναρέλλη για την Καλαμάτα, πολύ ψηλά άουτ.

17:22
107′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, με τον Μόρσεϊ να σουτάρει από πλάγια θέση και τον Ταΐρη να αποκρούει εντυπωσιακά!

17:20
Με μια αλλαγή ο Παναιτωλικός, Κορνέλιους στη θέση του Μαλή.

17:20
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης στην Καλαμάτα.

17:17
Λήξη πρώτου ημιχρόνου παράτασης στο Καλαμάτα-Παναιτωλικός, παραμένει το 2-2.

17:10
100′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό, Ντίας στη θέση του Ντουάρτε.

17:07
96′ Ευκαιρία για την Καλαμάτα, με τον Στεργιάκη να αποκρούει σουτ του Αρναρέλλη από πλάγια θέση.