Κύπελλο Ελλάδας – Τέλος Παιχνιδιού: Ο.Φ.Η. (1-2) Παναιτωλικός

Το… buzzer beater του Νίκου Καρέλη δίνει στον Παναιτωλικό προβάδισμα πρόκρισης, για πρώτη φορά στην ιστορία του, στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson!

90+4′ ΓΚΟΛ, 2-1 Ο ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΡΕΛΗ! Να που τελικά κάτι άλλαξε! Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Παναιτωλικού, οι Αγρινιώτες βγήκαν αστραπιαία στην αντεπίθεση, με τον Έλληνα φορ να κάνει μια απίθανη προσποίηση στον αντίπαλο αμυντικό και να εκτελεί με… κρύο αίμα!

90′ Ακίνδυνο το μακρινό σουτ του Πέρες.

86′ Κίτρινη κάρτα στον Τοράλ.

85′ Μπλόκαρε άνετα ο Σωτηρίου μετά από μακρινό σουτ του Ντουάρτε που κόντραρε.

85′ Κόρνερ για τους φιλοξενούμενους τώρα.

83′ Κόρνερ για τον Ο.Φ.Η.

80′ Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, όλα ρευστά στο Ηράκλειο.

77′ Καρέλης αντί Ζοάο Πέδρο.

75′ Δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή ο Μπακάκης, άουτ όμως η μπάλα.

73′ Φάουλ σε καλό σημείο για τους Αγρινιώτες.

72′ Μπάκου αντί Μοσκέρα.

69′ Τορεχόν αντί Χατζηθεοδωρίδη, Μπακάκης αντί Τσιγγάρα και Σενγκέλια αντί Ντίας.

65′ Νέο σουτ από τον Τοράλ, άουτ και αυτό.

64′ Συρτό σουτ του Μπάκιτς έξω από την περιοχή, πέρασε άουτ η μπάλα.

61′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, με τον Ζοάο Πέδρο να κερδίζει την μπάλα μετά από λάθος του Σωτηρίου αλλά να προσπαθεί βιαστικά με ψηλοκρεμαστό σουτ να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Άουτ η κατάληξη της φάσης, με τους φιλοξενούμενους να απειλούν εκ νέου δευτερόλεπτα αργότερα με άστοχο σουτ του Ντουάρτε.

59′ Λάρσον αντί Βούρου.

56′ Κόρνερ για τον Παναιτωλικό.

52′ Έξυπνα εκτέλεσε ο Ντίας, έδιωξε σε κόρνερ ο Σωτηρίου. Πέρασε ανεκμετάλλευτη η εκτέλεση, έδιωξαν οι Κρητικοί.

51′ Φάουλ σε πλάγια θέση για τον Παναιτωλικό.

47′ ΓΚΟΛ, 1-1 Ο Ο.Φ.Η. ΜΕ ΤΟΝ ΜΠΑΚΙΤΣ! Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα για τους Κρητικούς στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Μαυροβούνιο να πλασάρει εύστοχα από κοντά μετά από γύρισμα του Θοράρινσον!

46′ Λουίς Φελίπε αντί Ντίκο, Τοράλ αντί Αποστολάκη και Γκλάζερ αντί Μεγιάδο.

Κύπελλο Ελλάδας – Τέλος 1ου Ημιχρόνου: Ο.Φ.Η. (0-1) Παναιτωλικός

Σε αντίθεση με το παιχνίδι για την 19η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Super League 1, αυτή τη φορά ο Παναιτωλικός είναι εκείνος που σκόραρε στο πρώτο ημίχρονο με γκολ του Ζοάο Πέδρο δίνοντας ένα πολύ μεγάλο προβάδισμα στην ομάδα του Γιάννη Πετράκη.

Να σημειωθεί πως ο Παναιτωλικός δεν έχει καταφέρει ποτέ μέχρι σήμερα να βρεθεί στην Ημιτελική Φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

45+2′ Ψηλά άουτ το βολέ του Ντίκο από το ύψος της περιοχής.

45+2′ Κόρνερ για τον Ο.Φ.Η.

43′ Άστοχο το μακρινό σουτ του Χατζηθεοδωρίδη.

42′ Ο Πέρες στη θέση του Μπουζούκη.

41′ Κόρνερ για τον Ο.Φ.Η.

41′ Αποχωρεί με πρόβλημα τραυματισμού ο Μπουζούκης για τον Παναιτωλικό.

37′ Καλή στιγμή για τον Ο.Φ.Η., με τον Ντίκο να κάνει το γύρισμα από τα δεξιά και τους Μοσκέρα-Μπάκιτς να μην μπορούν να σκοράρουν εξ επαφής, καθώς επενέβησαν Στεργιάκης και Τσιγγάρας.

36′ Πέρασε από όλους η μπάλα, σε πλάγιο άουτ.

Νέο κόρνερ για τον Παναιτωλικό.

34′ Σπουδαία επέμβαση Σωτηρίου σε σουτ του Ζοάο Πέδρο μέσα από την περιοχή. Εξαιρετικά εκδηλώθηκε η επίθεση των φιλοξενούμενων, με τακουνάκι του Ντουάρτε στον Αφρικανό φορ.

29′ Κόρνερ για τον Ο.Φ.Η.

27′ Άστοχο το μακρινό σουτ που επιχείρησε ο Μπάκιτς.

25′ Πρόλαβε τον Ντίκο ο Στεργιάκης μετά από έξυπνη μπαλιά που έγινε στην περιοχή του Παναιτωλικού.

25′ Για την ώρα δεν έχουμε δει ιδιαίτερη αντίδραση από πλευράς γηπεδούχων, με τον Παναιτωλικό να ελέγχει το ματς.

19′ ΓΚΟΛ, 1-0 Ο ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΖΟΑΟ ΠΕΔΡΟ! Αστραπιαία αντεπίθεση για τους φιλοξενούμενους, με τον Μπουζούκη να βρίσκει τον Ντουάρτε στα δεξιά κι εκείνον να δίνει πάσα πάρε-βάλε στον επιθετικό από τη Γουινέα-Μπισάου, που σκόραρε στο τετ α τετ!

17′ Κόρνερ για τον Ο.Φ.Η.

13′ Οφσάιντ ο Ντίκο, που απέφυγε τον τερματοφύλακα και πλάσαρε άουτ από πλάγια θέση.

11′ Φάουλ από τα αριστερά για τον Παναιτωλικό.

Φωτογραφία Aρχείου: Eurokinissi