Κύπελλο – Ημιτελική φάση: «Μίλησε» η καρδιά των Νταμπλούχων στην Τούμπα!

Σήκωσε ανάστημα ο Π.Α.Ο.Κ. Ο δικέφαλος επικράτησε 3-2 του Ολυμπιακού με… τρελή ανατροπή και πήρε κεφάλι για πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Αποβλήθηκε ο Γιαννούλης. Offside το 0-1.

Τον Π.Α.Ο.Κ. δεν τον ξεγράφεις!

Ο «δικέφαλος του Βορρά» βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο από το 8’ με τα δύο γρήγορα γκολ του Ολυμπιακού, αλλά έκανε ολική επαναφορά και επικράτησε 3-2 στην Τούμπα, παίρνοντας κεφάλι για πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου. Αποβλήθηκε στο 85′ ο Γιαννούλης για πολύ σκληρό μαρκάρισμα στον Ραντζέλοβιτς και χάνει την πρεμιέρα των play off.

Ο Χασάν άνοιξε το σκορ στο 3’ με διπλή προσπάθεια, έπειτα από ωραία σέντρα του (εκτεθειμένου) Βαλμπουενά, ενώ ο Γκιγέρμε διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων πέντε λεπτά μετά.

Οι γηπεδούχοι «επέστρεψαν» άμεσα και μείωσαν με τον Πέλκα στο 10’ μετά από λάθος διώξιμο του Σισέ, ενώ ο Μίσιτς με σουτ στην κίνηση ισοφάρισε δύο λεπτά μετά. Το γκολ της νίκης πέτυχε στο 69’ ο Πέλκας με πέναλτι που έκανε ο Σεμέδο με χέρι.

Επίσημο ντεμπούτο για τον Τζολάκη, που στάθηκε στο ύψος (1.93μ.), παίρνοντας τη θέση του τραυματία Σα.