Κύπελλο: Πρώτη ήττα του Παναθηναϊκού για το 2021 στο Αγρίνιο – Νίκησε με 2-1 ο Π.Α.Σ.

Ο Μακέντα σκόραρε στο 2’, αλλά ο εντυπωσιακός Π.Α.Σ. το γύρισε με Παμλίδη – Κάργα κι έχει τον πρώτο λόγο έναντι του Παναθηναϊκού για τους «4» του Κυπέλλου (2-1).

Σπουδαία νίκη και μάλιστα με ανατροπή για τον Π.Α.Σ. Γιάννινα, που επικράτησε με 2-1 του Παναθηναϊκού στο Αγρίνιο, παίρνοντας το προβάδισμα για την πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το «τριφύλλι» κατάφερε να πετύχει το γκολ που ήθελε, με τον Μακέντα να σκοράρει μόλις στο 2’, όχι όμως και να αποφύγει την ήττα, πρώτη μάλιστα επί των ημερών του Λάζλο Μπόλονι με εις βάρος του ανατροπή.

Καθώς ο Χατζηγιοβάνης είδε την απευθείας εκτέλεση φάουλ του στο 41ο λεπτό να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ συνολικά δεν κατάφερε να αντιπαρέλθει των πολλών απουσιών που είχε, βγάζοντας προβληματική εικόνα ιδίως στην μεσαία του γραμμή…

Από την άλλη, ειδική μνεία αξίζει αναμφίβολα η προσπάθεια των τυπικά γηπεδούχων, οι οποίοι όχι μόνο κατάφεραν να ισοφαρίσουν με πολύ ωραία ατομική ενέργεια του Παμλίδη στο 21’, αλλά έκαναν και την επαναφορά με την σκαστή κεφαλιά του Κάργα στο 67ο λεπτό, αλλά ήταν ανώτεροι του αντιπάλου τους κυρίως στην επανάληψη!

Με ωραίο ποδόσφαιρο, καλή κυκλοφορία της μπάλας και ισορροπημένο τρανζίσιον, ο Π.Α.Σ. θύμισε σε όλους γιατί φέρει το παρατσούκλι «Άγιαξ της Ηπείρου» και πηγαίνει στη ρεβάνς του «Απόστολος Νικολαϊδης» με πλεονέκτημα, όπως και στην περυσινή αντίστοιχη περίπτωση.