Κυπελλούχος ο Παναθηναϊκός, στον Τελικό της… Κόκκινης! (Video)

Ο Παναθηναϊκός θριαμβεύει με Buzzer Beater του Βαγιαννίδη και κατακτά το Κύπελλο Ελλάδας!

Σε ένα δραματικό τελικό στο Πανθεσσαλικό στάδιο, ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Άρη με 1-0 και σήκωσε το 20ό Κύπελλο Ελλάδας στην ιστορία του.

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός από το πρώτο λεπτό, με τις δύο ομάδες να παλεύουν για κάθε μέτρο του Γηπέδου.

Ο Παναθηναϊκός, αν και πιο αγχωμένος, είχε την πρωτοβουλία και δημιούργησε τις περισσότερες ευκαιρίες.

Ωστόσο, στο 51ο λεπτό, η αναμέτρηση πήρε δραματική τροπή, καθώς ο Κώτσιρας αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, αφήνοντας τους «πράσινους» με 10 παίκτες.

Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική του υπεροχή και πίεσε για το γκολ της νίκης.

Στο 65ο λεπτό, όμως, οι Θεσσαλονικείς έμειναν και αυτοί με 10 παίκτες, μετά την αποβολή του Νταρίντα.

Στο 71ο λεπτό, ο Ζουλ σκόραρε με αυτογκόλ, βάζοντας τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ.

Παρά την αριθμητική ισορροπία, ο Άρης δεν κατάφερε να ισοφαρίσει.

Και στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Βαγιαννίδης, με κεφαλιά μετά από ασίστ του Χουάνκαρ, σφράγισε τη νίκη του Παναθηναϊκού και χάρισε στην ομάδα του το Κύπελλο Ελλάδας.

Πρόκειται για μια άξια νίκη για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος πανηγυρίζει το πρώτο του Κύπελλο μετά από 2 χρόνια.

Η ομάδα του Χρήστου Κόντη έδειξε ψυχραιμία και χαρακτήρα σε ένα δύσκολο παιχνίδι και άξιζε δίκαια τον τίτλο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Παναθηναϊκός, με την κατάκτηση του Κυπέλλου, εξασφάλισε θέση στον 2ο Προκριματικό Γύρο του Europa League της επόμενης σεζόν.