Κυπελλούχος της Ε.Π.Σ. Αιτωλοακαρνανίας για το 2022 ο Ναυπακτιακός Αστέρας (Photos)

Ύστερα από μία μακρά διαδικασία περίπου τριών ωρών ο Ναυπακτιακός Αστέρας με 4-5 στη ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι κέρδισε το φετινό Κύπελλο της Ε.Π.Σ. Αιτωλοακαρνανίας απέναντι στον Παναγρινιακό.

Μετά από δύσκολα χρόνια ο Τελικός πραγματοποιήθηκε στο Γήπεδο του Παναιτωλικού παρουσία αρκετών φιλάθλων και των δυο ομάδων. Άλλωστε, δεν είναι και λίγοι από τους παίκτες των δύο ομάδων που πηγαινοέρχονται από το Αγρίνιο στη Ναύπακτο και τούμπαλιν.

Στο 36ο λεπτό ο Παναγρινιακός άνοιξε το σκορ με τον Καντάνη. Έξι λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης ο πιο έμπειρος Ποδοσφαιριστής του Ναυπακτιακού Αστέρα, ο Μαχαίρας ισοφάρισε από τα έντεκα βήματα, μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Από εκεί και έπειτα πολλές χαμένες ευκαιρίες και φυσικά η πολύ μεγάλη φάση για την Αγρινιώτικη ομάδα με το χαμένο πέναλτι του Γκόλια. Βέβαια, σε μία άλλη φάση του ματς κράτησε όρθιο τον Παναγρινιακό, ενώ ο Ναυπακτιακός ένα λεπτό πριν το τέλος και του δευτέρου ημιχρόνου της παράτασης έχασε μοναδική ευκαιρία για να «κλειδώσει» νωρίτερα τον τίτλο.

Ένα ματς με τεράστιο ενδιαφέρον και δύο ομάδες ικανές για πολλά πράγματα τα επόμενα χρόνια. Όμως, έπρεπε αυτός ο Τελικός να αναδείξει νικητή. Στη ρώσικη ρουλέτα ο Ναυπακτιακός αποδείχθηκε πιο ψύχραιμος και τυχερός συνάμα. Αυτό ήταν το 80 Κύπελλο της Ε.Π.Σ. Αιτωλοακαρνανίας που σήκωσε η ομάδα του Γιάννη Νταλακούρα και το πρώτο μετά τη σεζόν 2013-2014.

Παναγρινιακός: Κοντογιάννης, Καλοκαίρης, Γκόλιας, Σωτηρόπουλος, Σκιαδάς, Καντάνης, Τσάκνης, Παττήλας (87’ Κούσης), Κατσής, Μήλιος, Βασιλόγιαννης (74′ Τσοπανάς)

Ναυπακτιακός Αστέρας: Μένιος, Κατσογιάννης (45′ Καψάσκης), Κοντογιάννης, Αργυρόπουλος, Ναουμίδης, Μαχαίρας, Νιφορόπουλος, Λίτσος (45′ Σαμπατάκος), Βουκομάνοβιτς, Γιαννόπουλος (74′ Πατρώνης), Μπατσής

Επιμέλεια: Παρασκευάς Μάζης

«Agrinio365» Media Group (AgrinioTimes.gr – Antenna-Star.gr)