Κυπελλούχος ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 την Α.Ε.Κ. στον Τελικό Κυπέλλου Ελλάδας και κατέκτησε το τρόπαιο για 28η φορά στην ιστορία του.

Το γκολ που έκρινε την τελευταία αναμέτρηση του θεσμού 2019-2020 στο Πανθεσσαλικό Στάδιο πέτυχε ο Ραντζέλοβιτς (MVP του αγώνα) στο 9ο λεπτό, ύστερα από ασίστ του Καμαρά, ενώ οι νικητές έχασαν πέναλτι στο 57’: έπειτα από την εκτέλεση του Ελ Αραμπί, απέκρουσε ο Τσιντώτας.

Πριν από την έναρξη του τελικού τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Σάββα Θεοδωρίδη

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Ολλανδός Μπγιορν Κάιπερς.

A.E.K.: Τσιντώτας, Μπακάκης (62’ Παουλίνιο), Λόπες Ολιβέιρα, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Κρίστιτσιτς, Βέρντε (62’ Αλμπάνης), Αντρέ Σιμόες (80’ Μαχαίρας), Μάνταλος, Λιβάγια, Νέλσον Ολιβέιρα.

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Ελ Αραμπί (90’+1’ Φορτούνης), Μπρούνο, Μασούρας, Μπα, Βαλμπουενά (76’ Καφού), Τοροσίδης (80’ Σεμέδο), Σισέ, Ραντζέλοβιτς.