Κύπελο Ε.Π.Σ. Αιτωλ/νίας: Συγκλονιστικό παιχνίδι και πρόκριση στα πέναλτι για την «Ένωση Αγίου Δημητρίου» (Photos)

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, η «Ένωση Αγίου Δημητρίου» επικράτησε με 4-2 (πέναλτι) του Ατρόμητου Αντιρρίου (2-2 κανονική διάρκεια – παράταση) και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Αιτωλοακαρνανίας.

Στον αγώνα που διεξήχθη στο βοηθητικό του ΔΑΚ Αγρινίου, το πρώτο επίσημο της φετινής σεζόν οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αλεξόπουλου για το 0-1 στο 10ο λεπτό.

Την παράβαση έκανε ο Παπαγεωργίου πάνω στον Μαστροκώστα. Η Ένωση ισοφάρισε σε 1-1 με προβολή του Τσεκούρα στο 23′ έπειτα από σέντρα του Τηγανίτα. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας πήρε προβάδισμα με κεφαλιά του Σώζου έπειτα από σέντρα του Πριόβολου για το 2-1 στο 64′.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Σώζος έκανε χέρι στην περιοχή με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν πέναλτι. Το εκτέλεσε ξανά εύστοχα ο Αλεξόπουλος για το 2-2, σκορ το οποίο έστειλε την αναμέτρηση σε παράταση.

Εκεί δεν άλλαξε κάτι με την Ένωση να χάνει την μεγαλύτερη ευκαιρία στο 107′ με τους Ηλία Κοκώνη και Τσεκούρα πρωταγωνιστές.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στην διαδικασία των πέναλτι με τον Στράτο Κουτρούμπα μεγάλο πρωταγωνιστή πιάνοντας δύο και τους Κ. Κοκώνη, Σώζο, Πριόβολο και Hysenaj να ευστοχούν για το 4-2 στη διαδικασία και την πρόκριση της ομάδας μας.

Η Διοίκηση της «Ένωσης Αγίου Δημητρίου» εύχεται καλή συνέχεια στην ομάδα του Ατρόμητου Αντιρρίου και επίτευξη των αγωνιστικών τους στόχων στο νέο πρωτάθλημα.

Και αναφέρει: «Η ομάδα μας επικεντρώνεται πλέον στον πρώτο αγώνα του πρωταθλήματος με τον Άρη Αιτωλικού την επόμενη εβδομάδα στο Αιτωλικό. Συγχαρητήρια σε όλους για το αποψινό αποτέλεσμα. Προχωράμε!!!»

Συνθέσεις ομάδων:

Α.Ε. Αγίου Δημητρίου (Γιώργος Γιάκος): Κουτρούμπας, Τηγανίτας, Γιωτόπουλος (46′ Μπαμπάτσικος(67′ Κοκώνης Η.)) , Ρόκκος, Παπαγεωργίου, Κωστόπουλος, Πριόβολος, Hysenaj, Τσεκούρας, Σώζος, Κ.Κοκώνης

Ατρόμητος Αντιρρίου (Περικλής Παπαποστόλου): Ζυγουρίτσας, Παναγιωτόπουλος, Κάκκος, Πατογιάννης, Αμπντέλ Σαλάμ, Ζαχαρόπουλος, Ευθυμιόπουλος, Ρουμπάτης (78′ Αθανασόπουλος), Αλεξόπουλος, Παπαποστόλου (15′ λ.τ. Κατσικας), Μαστροκώστας (85′ Μανδέλος).

Photo Credits: Άγγελος Πολύζος