Μαρία Σάκκαρη: Αποκλείστηκε από τα Ημιτελικά του Berlin Open

Την ευκαιρία να διεκδικήσει τον τίτλο του Berlin Open σπατάλησε η Μαρία Σάκκαρη, με την Ελληνίδα τενίστρια να γνωρίζει την ήττα και τον αποκλεισμό στα Ημιτελικά του θεσμού, χάνοντας με 2-0 σετ (6-4, 7-6) από τη Ντόνα Βέκιτς.

Μετά από έναν αγώνα που διήρκησε 2 ώρες και 18 λεπτά, η 27χρονη πρωταθλήτρια… υπέκυψε στην κόπωση του πρωϊνού αγώνα κόντρα στη Μαρκέτα Βουντρούσοβα, γνωρίζοντας τελικώς την ήττα στις λεπτομέρειες.

Το Νο. 8 της παγκόσμιας κατάταξης έχασε δύο φορές το σερβίς της στο πρώτο σετ, με την 23χρονη τενίστρια από την Κροατία να εκμεταλλεύεται στο έπακρο τα «κενά» διαστήματα της Σάκκαρη, κατακτώντας το πρώτο σετ με 6-4.

Στη συνέχεια, η Ελληνίδα τενίστρια ανέβασε την απόδοσή της και με δύο μπρέικ έφτασε μια… ανάσα από την ισοφάριση των σετ (5-3).

Σε αυτό το κρίσιμο σημείο του αγώνα πάντως, η Βέκιτς «απάντησε» με μπρέικ για το 5-4, με τις δύο αθλήτριες να οδηγούνται στο τάι-μπρέικ, εκεί όπου το Νο.23 της παγκόσμιας κατάταξης επικράτησε με 10-8 κάνοντας το 2-0 σετ.

Στον Τελικό της διοργάνωσης, η Βέκιτς θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Αλεξάντροβα-Κβίτοβα.