Mega-λος Π.Α.Ο.Κ. – Νίκη-ανάσα για τον Παναθηναϊκό!

Αφεντικό στα πλέι οφ γίνεται ο Π.Α.Ο.Κ. Η ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς χρειάστηκε ένα αυτογκόλ του Ρισβάνη για να κάμψει την αντίσταση του Πανιωνίου (0-1) και να κάνει σημαντικό βήμα για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Π.Α.Ο.Κ. έτοιμος για τα… αστέρια. Η ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς χρειάστηκε ένα αυτογκόλ του Ρισβάνη στο πρώτο μέρος για να κάμψει την αντίσταση του Πανιωνίου (0-1) στη Νέα Σμύρνη και έκανε σημαντικό βήμα για την εξασφάλιση της δεύτερης θέσης και την συμμετοχή της στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ο «δικέφαλος του βορρά», που θα μπορούσε να καθαρίσει το ματς σε αρκετές περιπτώσεις. Από την μεριά του ο Πανιώνιος είχε τις ευκαιρίες του στο πρώτο μέρος και ακόμη μία στην έναρξη του δεύτερου, ωστόσο στη συνέχεια δεν είχε ούτε… τελική.

Με αυτή τη νίκη, ο ΠΑΟΚ έφτασε τους οκτώ βαθμούς, ωστόσο δεν μπορεί να είναι ακόμη σίγουρος για τίποτα. Και αυτό γιατί εκκρεμεί η απόφαση για το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο που διακόπηκε (εφόσον το πάρει στα χαρτιά θα… εκτοξευθεί στη βαθμολογία) αλλά και η απόφαση για τα επεισόδια στον τελικό του Βόλου, από την οποία μπορεί να του αφαιρεθούν βαθμοί!

Παρά τις βαρβάτες απουσίες, ο Παναθηναϊκός ήταν ομάδα με όλα τα γράμματα κεφαλαία. Με πέναλτι του Λέτο οι πράσινοι νίκησαν 1-0 την Α.Ε.Κ., που σε ένα ακόμη ματς-τελικός δεν… εμφανίστηκε στο γήπεδο.

Μπορεί να ήταν εκτός μάχης οι πιο ποιοτικοί του παίκτες (Μπεργκ, Εμποκού, Βιγιαφάνες, Κουλιμπαλί), όμως ο Παναθηναϊκός έμεινε όρθιος! Οι πράσινοι ήταν ομάδα με τα όλα της στο ματς απέναντι στην ΑΕΚ στην Λεωφόρο και χάρη σε πέναλτι του Λέτο έφτασαν στη νίκη με σκορ 1-0.

*εκκρεμεί η απόφαση για το μεταξύ τους παιχνίδι στη Λεωφόρο που διακόπηκε

Μέτριο το πρώτο ημίχρονο στη Λεωφόρο, παρότι οι δύο ομάδες είχαν διάθεση να ψάξουν το γκολ. Με εξαίρεση τις δύο τεράστιες ευκαιρίες του 30ου λεπτού, όπου ο Μολέδο σημάδεψε το δοκάρι και στη συνέχεια ο Λάζαρος έχασε τετ-α-τετ, το ματς δεν είχε ιδιαίτερες φάσεις και μπήκαν χωρίς σκορ στα αποδυτήρια.

Η εικόνα του παιχνιδιού στο δεύτερο ημίχρονο μπορεί να μην άλλαξε σε μεγάλο βαθμό, όμως οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη πέτυχαν τον στόχο τους. Ο Λέτο σημάδεψε σωστά από την άσπρη βούλα στο 62’, ύστερα από χέρι του Γκάλο, έβαλε μπροστά τους πράσινους οι οποίοι διατήρησαν το προβάδισμα και τη νίκη εύκολα και σχεδόν χωρίς να απειληθούν καθόλου από τους κιτρινόμαυρους.

Αποβλήθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Βράνιες, επιδιώκοντας να δεχτεί δεύτερη κίτρινη προκειμένου να χάσει μόνο το επόμενο ματς με τον Π.Α.Ο.Κ και όχι δύο λόγω συμπλήρωσης καρτών.