SL – Μπαράζ παραμονής-ανόδου: Χάνει το «τρένο» της παραμονής η Ξάνθη

Σε ένα ματς που πέρασε από… χίλια κύματα, ο Απόλλων Σμύρνης, με πέναλτι-γκολ του Τομάς Μπεντινέλι, νίκησε 1-0 την Ξάνθη στα Πηγάδια και έκανε το πρώτο βήμα για την επιστροφή στα μεγάλα σαλόνια.

• Ενενήντα λεπτά απομένουν από το να γίνει γνωστή η τελευταία ομάδα που θα συμμετάσχει στο πρωτάθλημα της Super League 1 της σεζόν 2020-21. Κι ας μην το πιστεύετε…

Στον πρώτο αγώνα μπαράζ που διεξήχθη στις 26 Αυγούστου (!), και ο οποίος πέρασε από… χίλια κύματα, ο Απόλλων Σμύρνης νίκησε 1-0 την Ξάνθη στα Πηγάδια και έκανε το πρώτο από τα δύο βήματα που χρειάζονται για την επίτευξη του στόχου.

Ένα παιχνίδι, στο οποίο οι μεν γηπεδούχοι παρατάχθηκαν ως επί το πλείστον με παίκτες από την Κ-19, αφού το ρόστερ αποψιλώθηκε, οι δε φιλοξενούμενοι κλήθηκαν να παίξουν τους κόπους μιας σεζόν σε δύο αγώνες μετά από αγωνιστική απραξία πέντε και πλέον μηνών, αφού το πρωτάθλημα της Super League 2 διακόπηκε στις αρχές Μαρτίου.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και έφτασε δίκαια στη νίκη, έστω και από το σημείο του πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Ιωαννίδης και εκτέλεσε ο Μπεντινέλι. Οι «Ακρίτες», που αγωνίστηκαν στα τελευταία λεπτά με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Χασάνογλου, πλήρωσαν την απειρία τους και πλέον καλούνται να κάνουν υπέρβαση για να παραμείνουν στη μεγάλη κατηγορία στη ρεβάνς, που θα διεξαχθεί το προσεχές Σάββατο (29/8) στο γήπεδο της Ριζούπολης.