Mundial 2018: Από… σπόντα νίκησε η Γαλλία!

Ο Πογκμπά χάρισε με… σπόντα στη Γαλλία τη νίκη επί της Αυστραλίας με 2-1, εννιά λεπτά πριν τη λήξη, σε ένα ματς που είχε δύο πέναλτι και την πρώτη χρήση VAR σε Μουντιάλ!

Τα… χρειάστηκε αλλά τελικά τα κατάφερε η Γαλλία, που ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στον τρίτο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου νικηφόρα, μετά το 2-1 απέναντι στην Αυστραλία και έκανε με το… καλημέρα βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Μετά από ένα μοιρασμένο και αν μη τι άλλο αναιμικό πρώτο ημίχρονο, τα… αίματα άναψαν στην επανάληψη, όπου είχαμε τον ορθό καταλογισμό δυο πέναλτι, με τον Αντουάν Γκριεζμάν να ανοίγει το σκορ στο 58΄ και τον Μάιλ Γέντινακ να «απαντάει» τέσσερα λεπτά αργότερα. Για να έρθει ο Πολ Πογκμπά και να «λυτρώσει» έστω και από… σπόντα την φιναλίστ του Euro 2016, στο 81’…

Στα αξιοσημείωτα η χρήση από πλευράς Αντρές Κούνια του Video Assistant Referee, στη φάση όπου αρχικά ο Ουρουγουανός ρέφερι δεν δίνει τίποτα αλλά κατόπιν βλέπει ότι ο Γκριεζμάν ανατράπηκε από τον Τζόσουα Ρίντσον και η Γαλλία έκανε το 1-0, κάτι που γίνεται για πρώτη φορά στην ιστορία των Μουντιάλ!

Ενώ από… στατιστικής πλευράς καταγράφονται αφενός η 99η συμμετοχή του Ούγκο Γιορίς με το εθνόσημο στο στήθος, αφετέρου το γεγονός ότι ο Κίλιαν Εμπαπέ έγινε ο νεότερος σε ηλικία Γάλλος που αγωνίζεται σε τελική φάση μεγάλης διοργάνωσης.