MundoBasket 2023 – Εθνική: Ήττα και στο τελευταίο παιχνίδι κόντρα στο Μαυροβούνιο (Video)

Με ήττα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο Παγκόσμιο η Εθνική.

Η Ελλάδα πάλεψε με… δεκάδα (λόγω της απουσίας του Θανάση) κόντρα στο Μαυροβούνιο, σε έναν αδιάφορο βαθμολογικά αγώνα, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 73-69, με αποτέλεσμα να τερματίσει στη 15η θέση της διοργάνωσης, έχοντας αρνητικό ρεκόρ 2-3.

Η «γαλανόλευκη» ήταν πίσω στο σκορ σε όλη τη διάρκεια αγώνα, ενώ βρέθηκε και στο -14 (46-60). Ωστόσο, με μία αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά μείωσε στους 4 και έδειξε ικανή για τη νίκη (58-62), όμως τελικά ο Βούτσεβιτς καθάρισε για τους τυπικά φιλοξενούμενους, που πήραν την πρώτη τους νίκη σε Παγκόσμιο Κύπελλο κόντρα σε ευρωπαϊκή ομάδα!

Στα αρνητικά σημεία ενός κατα τ’ άλλα αδιάφορου αγώνα, ήταν ο τραυματισμός του Μανόλη Χατζηδάκη, που γύρισε άσχημα το πόδι του στις αρχές του τετάρτου δεκαλέπτου, και αποχώρησε υποβασταζόμενος, στη φάση μάλιστα που έκανε το πέμπτο του φάουλ και θα έφευγε από το παρκέ.

Κορυφαίος του ματς και κομβικός στα τελευταία λεπτά ήταν ο Νίκολα Βούτσεβιτς, που έβαλε 19 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ, σκοράροντας τρεις φορές σερί στο σημείο που η Ελλάδα μείωσε στο σκορ.

Από πλευράς Ελλάδας, και πάλι εξαιρετικός ήταν ο Παπαπέτρου με 16 πόντους, ενώ 13 πόντους και 6 ριμπάουντ είχε ο Λευτέρης Μποχωρίδης, και ισάριθμους πόντους ο Κώστας Παπανικολάου, που «ξύπνησε» στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 30-36, 42-50, 69-73