Μυθική Α.Ε.Κ., μυθική ανατροπή και πάει για την κατάκτηση του EHF Cup!

Η Α.Ε.Κ. επέστρεψε από το -7 στη Σλοβενία, αναδείχθηκε ισόπαλη 31-31 με την Γκορένιε και σε συνδυασμό με το σκορ του πρώτου ματς εξασφάλισε την πρόκριση στους τελικούς του EHF Cup!

Σε ένα παιχνίδι που βρέθηκε πίσω ακόμα και με -7 (27-20) στο δεύτερο ημίχρονο, η Α.Ε.Κ. βρήκε τα ψυχικά αποθέματα, ανέτρεψε την διαφορά απέναντι στη Γκορένιε (31-31) και με «προίκα» το +2 του Ο.Α.Κ.Α., εξασφάλισε την παρουσία της στους τελικούς του EHF Cup!

H «Ένωση» αν και έδειχνε να μην μπορεί να τα βάλει με τους εντυπωσιακούς για κάτι παραπάνω από 40’ λεπτά Σλοβένους, μπόρεσε με όπλο την ποιότητα αλλά και την αποφασιστικότητά της να πετύχει ένα μικρό έπος.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Δημητρούλια και καθοριστικός για την έκβαση του αγώνα ήταν ο Πάτρικ Λέμος με 8 γκολ, ενώ ο Δημήτρης Τζηράς σημείωσε 5.

Πλέον η Α.Ε.Κ. περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της από το ζευγάρι Ανόρθωση-Ίσταντς, με τους διπλούς τελικούς να είναι προγραμματισμένοι για 15 και 22 Μαϊου.