Νίκη των Τρικάλων, εις βάρος της υποβιβασμένης Δόξας

Πετυχαίνοντας για πρώτη φορά στην ιστορία τους διψήφιο αριθμών νικών, τα Τρίκαλα επικράτησαν 74-68 της εδώ και καιρό υποβιβασμένης Δόξας, έχοντας και πάλι σε ρόλο ηγέτη τον Μπάρλοου.

Πολύ πιο εύκολα απ’ ό,τι δείχνει το τελικό σκορ, επικράτησαν τα Τρίκαλα της εδώ και καιρό υποβιβασμένης Δόξας Λευκάδας με 74-68 και για πρώτη φορά στην ιστορία τους, θα κλείσουν σεζόν στην Α1 με διψήφιο αριθμό νικών.

Οι γηπεδούχοι από την αρχή του αγώνα διατηρούσαν τα ηνία της αναμέτρησης και μόλις στο 12′ κατάφεραν προηγηθούν με διψήφια διαφορά (22-12), έχοντας τον Σωτήρη Μανωλόπουλο σε πολύ καλή μέρα. Αυτή η διαφορά αντί να μειώνεται αυξανόταν συνεχώς και στο 18′ έφτασε στο +21 (39-18), με την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ. Τελικά, το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο +15 για τους Τρικαλινούς (39-24), έχοντας βάλει επί της ουσίας πολύ στέρεες βάσεις νίκης.

Στο β’ ημίχρονο και παρά το γεγονός ότι η Δόξα, εκτός από υποβιβασμένη είναι και απογοητευμένη, άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά, έκλεισαν την τρίτη περίοδο μειώνοντας στους 14 (54-40) και έδειξαν ότι μπορούν να φανούν ανταγωνιστικοί στην τελευταία περίοδο, κυρίως λόγω τα σημάδια χαλαρότητας που εμφάνισαν οι γηπεδούχοι.

Περίπου ενάμιση λεπτό πριν από τη λήξη, η ομάδα της Λευκάδας μείωσε με τον Τσαλδάρη σε 67-61 και στα 20” στους 4 (72-68). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών και πιο συγκεκριμένα ο Τσαγκαράκης, διαμορφώνοντας το τελικό 74-68.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν και πάλι ο Μπάρλοου έχοντας 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Δεκάλεπτα: 16-12, 39-24, 54-40, 74-68