Ολόκληρος ο αγώνας με το «χέρι του Θεού» στο ErtFlix

Ο Ντιέγκο Μαραντόνα δεν βρίσκεται πλέον ανάμεσά μας. Ωστόσο, το θρυλικό νούμερο 10, ο «θεός της μπάλας», θα είναι πάντα εδώ μέσα από τις μεγάλες στιγμές που χάρισε σε ολόκληρο τον πλανήτη παίζοντας ποδόσφαιρο.

Η δωρεάν ψηφιακή πλατφόρμα της δημόσιας τηλεόρασης, μ’ ένα ειδικό αφιέρωμα, τιμά το είδωλο της μπάλας μεταδίδοντας τρεις αγώνες του Παγκόσμιου Κυπέλλου που διεξήχθη στο Μεξικό το 1986 και στους οποίους ο μικρόσωμος Αργεντίνος μάγεψε τους πάντες.

Το ErtFlix φέρνει ξανά στις οθόνες μας μαγικές στιγμές, όπως εκείνη με το «χέρι του θεού», και προσφέρει 270 λεπτά συγκλονιστικού ποδοσφαιρικού θεάματος με τον υπέροχο Ντιέγκο.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ – ΑΓΓΛΙΑ 2-1 – «Το χέρι του θεού»
22 Iουνίου. Ένας από τους σημαντικότερους αγώνες του Παγκόσμιου Κυπέλλου «MEXICO 86» πρόκειται να ξεκινήσει. Αργεντινή – Αγγλία. Το παρελθόν μεταξύ των δύο χωρών τόσο αθλητικά όσο και πολιτικά (είχαν περάσει μόλις τέσσερα χρόνια από τον πόλεμο στα Φόκλαντ), δημιουργεί μια ηλεκτρισμένη ατμόσφαιρα. Τα 90’ συγκλονιστικά λεπτά στο στάδιο «Αζντέκα», της Πόλης του Μεξικού, θα μείνουν στην ιστορία για το απίθανο γκολ του Αργεντίνου κατά της Αγγλίας, αλλά και της ξέφρενης πορείας του προς το τέρμα του αντιπάλου του, που είχε προηγηθεί. Εκείνο το βράδυ, η ιστορία έγραψε τρεις λέξεις: Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ – ΒΕΛΓΙΟ 2-0, Ημιτελικός
«Ένα ρεσιτάλ για το χρυσό εισιτήριο του τελικού»
Στα ημιτελικά του «MEXICO 86», η Αργεντινή συναντά το Βέλγιο. Το Βέλγιο είχε ισχυρή παρουσία στη διοργάνωση και αυτό φάνηκε στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα. Δέκα λεπτά προσωπικής μαγείας του Μαραντόνα ήταν, όμως, αρκετά για να γράψουν δύο γκολ και το όνομα της Αργεντινής επάνω στο μαγικό χαρτάκι των φιναλίστ.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ – ΓΕΡΜΑΝΙΑ 3-2, Τελικός
«Ο βασιλιάς στον θρόνο του»
Ο μεγάλος τελικός του 13ου Παγκόσμιου Κυπέλλου βρίσκει στο γήπεδο την ενθουσιώδη ενδεκάδα της Αργεντινής κόντρα στους Γερμανούς. Η έδρα γνώριμη. Είναι το γήπεδο όπου ο Μαραντόνα έδωσε τις δικιές του «παραστάσεις» στους δύο προηγούμενους αγώνες. Οι Γερμανοί το ξέρουν και μαρκάρουν σκληρά. Όμως, το ρόδι σπάει στο πρώτο ημίχρονο, από την κεφαλιά του αμυντικού, Μπράουν. Τα τέσσερα γκολ, που θα ακολουθήσουν, επρόκειτο να στολίσουν, εκείνη τη βραδιά, με ένα από τα ομορφότερα παιχνίδια της διοργάνωσης. Η νίκη ήρθε με μια μαγική μπαλιά, στο 83ο λεπτό, από τον άνθρωπο που χάραξε την πορεία της Αργεντινής με «χρυσά γράμματα» στην ιστορία του Παγκόσμιου Κυπέλλου. Το τρόπαιο που θα σήκωνε ο Μαραντόνα, λίγο αργότερα, στον ουρανό του Μεξικού, θα είχε το ίδιο χρώμα.

Στο ίδιο αφιέρωμα μπορείτε να δείτε απόσπασμα της συνέντευξης που έδωσε ο Ντιέγκο Μαραντόνα, το 2005, στην Ε.Ρ.Τ. και στην Αλεξάνδρα Πασχαλίδου, καθώς και ρεπορτάζ από την επίσκεψή του στο Γήπεδο «Καραΐσκάκης» για πάρει την κάρτα μέλους του Ολυμπιακού και την ερυθρόλευκη φανέλα με το νούμερο «10». Η επίσκεψη του συνέπεσε με τον αγώνα πρωταθλήματος μεταξύ του Ολυμπιακού και του Ηρακλή, που έληξε 1-0 υπέρ των ερυθρόλευκων.