Ολυμπιακός: Ήττα με 5-0 από τη Φράιμπουργκ – «Τελικός» με τη Τόπολα για το Conference (Video)

Στη Γερμανία αντιμετώπισε ο Ολυμπιακός τη Φράιμπουργκ για την 5η Αγωνιστική των Ομίλων του UEFA Europa League και ηττήθηκε με 5-0. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να κάνουν το παιχνίδι τους και έτσι ήρθε η ήττα στην εκτός έδρας αναμέτρηση.

Από τους Γηπεδούχους σημείωσε τρία γκολ ο Γκρέγκοριτς στο 3′, στο 8′ και το 36′, ενώ στο 42′ σκόραρε ο Σιλντίγια και στο δεύτερο ημίχρονο ο Ντόαν στο 77′.

Μόλις στο 3′ οι Γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ όταν από τα δεξιά έγινε η σέντρα και ο Γκρέγκοριτς αφού κοντρόλαρε την μπάλα έκανε το πλασέ από το ύψος του πέναλτι και σημείωσε το 1-0. Στο 6′ ο Ολυμπιακός απείλησε με ένα σουτ του Φορτούνη έξω από την περιοχή όμως η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από την αντίπαλη εστία. Δύο λεπτά μετά, στο 8′, έγινε το 2-0 όταν ο Ντόαν εκτέλεσε το κόρνερ και ο Γκρέγκοριτς με το κεφάλι σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Ο Φορτούνης και πάλι απείλησε στο 10′ με σουτ έξω από την περιοχή, όμως πήγε άουτ, ενώ στο 33′ ο Φορτούνης «γέμισε» από εκτέλεση κόρνερ, ο Αλεξανδρόπουλος πήρε τη γυριστή κεφαλιά αλλά ο Γκίντερ έδιωξε ενώ η μπάλα πήγαινε προς την εστία.

Λίγο αργότερα, στο 36′, ο Μακέντζο έκανε τη σέντρα από τ’ αριστερά και ο Γκρέγκοριτς ξανά με το κεφάλι έκανε το 3-0. Το 4-0 έγινε πριν το τέλος του πρώτου μέρους, όταν ο Γκρέγκοριτς έκανε το «άνοιγμα» στα δεξιά, ο Σιλντίγια μπήκε με την μπάλα στην περιοχή και σκόραρε με σουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός δημιούργησε μία καλή ευκαιρία στο 60′, όταν ο Ελ Κααμπί βρέθηκε στ’ αριστερά της περιοχής, έκανε το γύρισμα όμως η μπάλα πήγε πάνω από την εστία της Φράιμπουργκ.

Στο 77′ έγινε το λάθος στο κέντρο, η Φράιμπουργκ βγήκε στην αντεπίθεση, ο Έσε έκοψε προσωρινά το γύρισμα του Μακέντζο, όμως ο Ντόαν μπήκε στη φάση και πλάσαρε για το τελικό 5-0.

Οι «Πειραιώτες» απείλησαν στο 82′, όταν βγήκαν στην αντεπίθεση ο Ελ Κααμπί έδωσε στον Μασούρα ο οποίος πλάσαρε από τ’ αριστερά και έδιωξε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας.

Φράιμπουργκ (Κρ. Στράιχ): Ατουμπόλου, Λίνχαρτ (67′ Γκούλντε), Γκίντερ, Σιλντίγια, Μακέντζο, Χόφλερ, Εγκεστάιν, Ντόαν, Γκρίφο, Χέλερ (67′ Αντάμου), Γκρέγκοριτς (67′ Ροχλ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντ. Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ροντινέι (84′ Κίνι), Ρέτσος, Ντόη, Ορτέγκα, Έσε (84′ Καρβάλιο), Αλεξανδρόπουλος (46′ Ιμπόρα), Καμαρά, Ποντένσε (50′ Μασούρας), Φορτούνης, Ελ Κααμπί (84′ Ελ Αραμπί).