Π.Ε.Π. 2020: Πρεμιέρα με… τρίποντο για την Εθνική Ομάδα!

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος η Εθνική Ομάδα, που επικράτησε 2-0 του Λιχτενστάιν στο Rheinpark Stadion της Βαντούζ. Επιθυμία για τη νίκη και καλή απόδοση από τους διεθνείς που είχαν τριάντα τελικές προσπάθειες και ευστόχησαν σε δύο από αυτές.

Η Ελλάδα που “έχασε” τον Κώστα Μήτρογλου στο 23΄ λόγω τραυματισμού (στη θέση του πέρασε ο Τάσος Δώνης), είχε τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή ως το τέλος του, ωστόσο έφτασε στο πρώτο γκολ στις καθυστερήσεις του α΄ ημιχρόνου (45+2΄), όταν ο Κουρμπέλης “πέρασε” μακρινή ψηλοκρεμαστή πάσα στον Κώστα Φορτούνη, που κινήθηκε ως σέντερ φορ και από το ύψος του πέναλτι με άπιαστο πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Μπούχελ για το 1-0 της Εθνικής. Το δεύτερο γκολ έμοιαζε αρκετά με το πρώτο, αλλά στην πάσα ήταν τώρα ο Γιώργος Μασούρας που “βρήκε” τον Τάσο Δώνη στην περιοχή και αυτός, μετά από ωραίο κοντρόλ κεραυνοβόλησε τον Μπούχελ (80΄).

Η Εθνική σημείωσε την πρώτη της νίκη στην προκριματική φάση του EURO και είναι ισόβαθμη στην κορυφή του 10ου ομίλου με Ιταλία και Βοσνία που νίκησαν εντός έδρας αμφότερες, 2-0 τη Φινλανδία οι “ατζούρι” και 2-1 την Αρμενία οι Βαλκάνιοι.

Λιχτενστάιν: Μπ. Μπούχελ, Γκοπέλ, Κάουφμαν, Βίσερ, Σαλάνοβιτς, Μ. Μπούχελ (67΄ Ζέλε), Γκούμπσερ (76΄ Γιλντίζ), Χάσλερ (86΄ Φρικ), Γουλφίνγκερ, Ρεχστέινερ, Πολβερίνο.

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Μπακάκης, Κουρμπέλης, Σιόβας, Κούτρης, Ζέκα, Σάμαρης, Μπακασέτας (71΄ Κολοβός), Φορτούνης (83΄ Κουλούρης), Μασούρας, Μήτρογλου (23΄ Δώνης).