Παγκόσμια Πρωταθλήτρια η Ναυπάκτια Ευαγγελία Πλατανιώτη! (Video)

Η Ελληνίδα Πρωταθλήτρια πραγματοποίησε την κορυφαία εμφάνιση της καριέρας της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου της Ντόχα και ανέβηκε στην κορυφή του κόσμου.

Η Ευαγγελία Πλατανιώτη μάζεψε 272.9633 βαθμούς με το εκπληκτικό της πρόγραμμα και κατέκτησε την πρώτη θέση, κλείνοντας τον τελικό. Το “black raven” (σ.σ. μαύρο κοράκι) αποδείχθηκε… γούρικο, μιας και της χάρισε το κορυφαίο σκαλί του βάθρου στο Κατάρ. Πρόκειται για το πρώτο μετάλλιο που κατακτά Ελληνίδα αθλήτρια σε παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Το ασημένιο κατέκτησε η Καναδέζα Ζακλίν Σιμονό από τον Καναδά, με 269.2767 βαθμούς, η οποία έχασε τη νίκη την τελευταία στιγμή. Το χάλκινο κατέληξε στην Κινέζα Χουιάν Ζου, η οποία συγκέντρωσε 262.3700 βαθμούς.//Α.

Πηγή: ertsports.gr