Παναιτωλικός: Ήττα από τον Π.Α.Ο.Κ. στο πρώτο φιλικό της προετοιμασίας του

Με εμφατικό τρόπο έκλεισε την αυλαία των φιλικών του ο ΠΑΟΚ, κερδίζοντας 4-0, στο κλειστού χαρακτήρα φιλικό προετοιμασίας επί του Παναιτωλικού στη Νέα Μεσημβρία.

Ο Γιώργος Κούτσιας, που κλήθηκε φέτος εκτάκτως στην προετοιμασία της ομάδας, έδωσε συνέχεια στις θετικές εμφανίσεις, ανοίγοντας το σκορ λίγο πριν τη συμπλήρωση του ημιώρου, για να πάρει την σκυτάλη ο Γιάσμιν Κούρτιτς για το 2-0 στο 36′.

Στο 43ο λεπτό ο 18χρονος άσος διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου (3-0), με τον Στέφαν Σβαμπ να βάζει την υπογραφή του στην αναμέτρηση, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 82′.

Ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει την επόμενη εβδομάδα τη Λέφσκι Σόφιας στο πρώτο παιχνίδι για τον δεύτερο προκριματικό του Conference League, ενώ για τον Παναιτωλικό ήταν το πρώτο φιλικό ματς από την έναρξη της προετοιμασίας του.

Για τα «καναρίνια» ο Γιάννης Αναστασίου χρησιμοποίησε διαφορετικούς ποδοσφαιριστές σε κάθε ημίχρονο. Στην αρχική ενδεκάδα ήταν οι: Στεργιάκης, Αποστολάκης, Λάρσον, Αναστασόπουλος, Χατζηθεοδωρίδης, Τσιγγάρας, Βαρόνε, Ντίας, Μόρσεϊ, Μπελεβώνης, Καρέλης.

Στο β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν οι: Ανέστης, Λιάβας, Μπακαδήμας, Κορνέλιους, Χουχούμης, Μάρτενσον, Ξενιτίδης, Ντουάρτε, Νικολάου (80’ Σοροβός), Νταγκό, Πέδρο.