Παναιτωλικός: Τεσσάρα και καλό ποδόσφαιρο απέναντι στον Τηλυκράτη (Photos)

Ένα εύκολο απόγευμα είχε η ομάδα του Παναιτωλικού που αγωνίστηκε κόντρα στον Τηλυκράτη με τους ποδοσφαιριστές που δεν έπαιξαν το Σάββατο στην νίκη με 1-2 επί του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο.

Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου ξεκίνησε τον αγώνα με τον Μελίσσα κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα από δεξιά προς αριστερά οι Μπελεβώνης Στ., Vrgoc, Μπακαδήμας και Pereyra. Μπροστά τους οι Μπελεβώνης Χρ., Σκιαδάς, Μπαρμπόσα Φυτόπουλος, Morsay και στην επίθεση ο Βέργος.

Στον πάγκο οι Παρδαλός, Αποστολάκης, Σκόνδρας και Καββαδίας.

Για την ομάδα της Λευκάδας ξεκίνησαν οι Μπλατσιώτης, Μπιμπισίδης, Παναγιωτόπουλος, Πανταζής, Καταγής, Τσιότρας, Τόσκα, Νικλιτσιώτης, Γκέτσι, Σιμόνι, Κολοβός.

Το φίλμ του αγώνα

Στο 3′ ο Γκέτσι με σουτ έξω από την περιοχή απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Παναιτωλικού. Λίγο πριν το κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου ο Βέργος δοκίμασε το πόδι του αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι των Λευκαδιτών.

Δύο λεπτά αργότερα η προσπάθεια του Χρ. Μπελεβώνη δεν απείλησε ιδιαίτερα τον κίπερ Μπλατσιώτη Στο 13′ ένα δυνατό σουτ του Φυτόπουλου έδωσε ένα κόρνερ στον Παναιτωλικό.

Λίγο μετά στο 16ο λεπτό από κόρνερ του Μπαρμπόσα με κεφαλιά ο Μπακαδήμας άνοιξε λογαριασμό και έκανε το 1-0.

Από ασίστ του Σκιαδά στο 30ο λεπτό ο Μόρσει έγραψε το 2-0 με ένα εξαιρετικό σουτ που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα του Τηλυκράτη.

Στο 34′ ο Μόρσει ανατράπηκε στην περιοχή, κέρδισε το πέναλτι που το εκτέλεσε ο Βέργος για το 3-0 του Παναιτωλικού. Ο Μπαρμπόσα έκανε ένα εξαιρετικό σουτ στο 39′ είχε όμως απάντηση ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε εξ ολοκλήρου στους Αγρινιώτες που δημιούργησαν ευκαιρίες και σκόραραν τρεις φορές. Είχαν κατοχή και έδειξαν διάθεση για καλό ποδόσφαιρο πάρα το εκτεταμένο ροτέισον.

Στην επανάληψη ο Αποστολάκης πέρασε στην θέση του Σκιαδά.

Στο 53′ ο Τόσκα έκανε ένα σουτ αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Παναιτωλικός απείλησε για το 4-0 από ατομική προσπάθεια του Μόρσεϊ. Ξανά ο Μόρσεϊ εντός της περιοχής δίνει πάσα στο Βέργο που δεν βρίσκει τη μπάλα από πολύ πλεονεκτική θέση.

Στο 72ο λεπτό πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο οι Καββαδίας και Σκόνδρας στις θέσεις των Μπελεβώνη Στ. και Φυτόπουλο. Κεφάλια του Καββαδία στο 75′ μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Τηλυκράτη. Στο 78′ το πλασέ του Αλέξανδρου Καββαδία δε βρήκε στόχο.

Το 4-0 για τον Παναιτωλικό έγραψε ο Σκόνδρας με πολύ ωραίο σουτ έξω από την περιοχή στο 80′. Λίγο πριν το τέλος ο Μπελεβώνης Χρ. Βγάζει πολύ καλή μπαλιά στον Μόρσει, το πλάσε του οποίου απομάκρυνε πάνω στην γραμμή με το κεφάλι ο Μπιμπισίδης.

Το σχόλιο

Μετά το διπλό στη Λεωφόρο ο Παναιτωλικός έδειξε πολύ καλά στοιχεία και απέναντι στον Τηλυκράτη. Ασφαλώς υπάρχει διαφορά δυναμικότητας ωστόσο ο Γ. Αναστασίου δοκίμασε αρκετούς από τους νέους του ρόστερ αλλά και ποδοσφαιριστές που ενσωματώθηκαν πιο αργά στην ομάδα. Ο Παναιτωλικός ανασταλτικά δείχνει να δημιουργεί μια σταθερή άμυνα και μπροστά προσπαθεί να κάνει όσο του επιτρέπεται παιχνίδι. Καθρέφτης το γήπεδο και φυσικά τα επίσημα παιχνίδια.

Ο MVP

Δεν υστέρησε κάποιος ποδοσφαιριστής του Παναιτωλικού. Ωραία πράγματα όμως είδαμε για μεγάλο διάστημα από τον Μόρσεϊ που έστω και απέναντι σε αντίπαλο χαμηλότερης δυναμικότητας έδειξε ότι έχει την ποιότητα να βοηθήσει την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου.