Πελέ, η Παλμέιρας είχε Άμπελ Φερέιρα – Κατέκτησε το 2ο Copa Libertadores

Με χρυσό σκόρερ τον Μπρένο στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Παλμέιρας σήκωσε το τρόπαιο κόντρα στην Σάντος.

Η Παλμέιρας νίκησε με 1-0 την Σάντος και σήκωσε το Κόπα Λιμπερταδόρες, υπό τις οδηγίες του πρώην προπονητή του Π.Α.Ο.Κ., Αμπέλ Φερέιρα. Χρυσός σκόρερ ο Μπρένο που σκόραρε στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν απογοητευτικό, καθώς τόσο η Παλμέιρας, όσο και η Σάντος δεν μπορούσε να βρει ρυθμό, έκαναν συνεχώς σκληρά μαρκαρίσματα και χωρίς κάποια ουσιαστική φάση.

Η πρώτη τελική στο ματς έγινε στο 6ο λεπτό όταν ο Παρά δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, αλλά χωρίς να βρει την εστία. Ο Βερίσιμο στο τελευταίο παιχνίδι με την Σάντος πριν μετακομίσει στην Μπενφίκα, είχε καταφέρει να περιορίσει το μεγάλο… όπλο της Παλμέιρα, Λουίζ Αντριάνο που έμεινε χωρίς τελική στο πρώτο ημίχρονο.

Το ματς παρακολουθούσε αρκετός κόσμος από τις κερκίδες, παρότι η διοργανώτρια αρχή είχε πει ότι οι προσκλήσεις θα είναι μόνο 250, αλλά οι ποδοσφαιριστές δεν τους… αποζημίωσαν με το θέαμα.

Λόγω προβλημάτων υγείας και λόγω της πανδημίας, ο 80χρονος Πελέ, δεν πήγε στο Μακαρανά για να παρακολουθήσει τον τελικό του Copa Libertadores και να στηρίξει από κοντά την αγαπημένη του Σάντος.

Μπόλικο ξύλο, πολύ δυνατές μονομαχίες και χωρίς ρυθμό κύλησε το πρώτο μέρος, με την καλύτερη φάση να διαδραματίζεται στο 37ο λεπτό, όταν ο Βέιγκα έκανε διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά με τη μπάλα να περνάει άουτ.

Το δεύτερο μέρος κύλησε σαφώς πιο ομαλά αφού ο ρυθμός ήταν καλύτερος και οι δυο ομάδες δημιουργούσαν συνεχώς φάσεις, με τη μεγαλύτερη να γίνεται στο 77’ για την Σάντος. Αρχικά ο Πιτούκα έκανε το σουτ και έδιωξε ο Γουέβερτον, στην συνέχεια ο Ζόναταν με νέο σουτ απείλησε, με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Λίγα δευτερόλεπτα πριν τελειώσει η κανονική διάρκεια και ενώ όλα έδειχναν πως οδηγούμαστε στην παράταση, ο Ρόνι έκανε την σέντρα, ο Μπρένο πήδηξε ψηλότερα από όλους και με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και χάρισε το μεγάλο τρόπαιο στην Παλμέιρας.