Πετυχημένο φιλικό τεστ για την Εθνική Ανδρών

Πετυχημένο φιλικό τεστ για την Εθνική Ανδρών, που νίκησε 2-0 τη Νέα Ζηλανδία στη Ριζούπολη χάρη σε γκολ του Κωνσταντέλια και του Γιακουμάκη.

Ο Γιάννης Κωνσταντέλιας χρίστηκε σκόρερ με την γαλανόλευκη στην παρθενική του εμφάνιση σε βασική ενδεκάδα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος. Ήταν μόλις το 10ο λεπτό, όταν επιχείρησε μια σέντρα-σουτ από τα αριστερά, με την μπάλα να σκάει μπροστά στον Γουίντ, να τον αιφνιδιάζει και να καταλήγει στα δίχτυα.

Το δεύτερο γκολ για την Εθνική μας, ήρθε στο 29’: Ήταν ένα κόρνερ του Τσιμίκα από τα αριστερά για το κεφάλι του Κουρμπέλη, ο Γουίντ επενέβη εξαιρετικά, όμως ο Γιακουμάκης πετάχτηκε με προβολή και έγραψε το 2-0.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο με ρυθμό, διάθεση και πολλές φάσεις, η ομάδα του Γουστάβο Πογέτ μπορούσε να πετύχει αρκετά γκολ, αφού δημιούργησε ευκαιρίες με τον Μπακασέτα στο 6’ που έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, τον Γιακουμάκη στο 7’, στο 8’ και στο 32’ και τον Τσιμίκα με διπλή ευκαιρία στο 35’.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε, οι διεθνείς μας κράτησαν δυνάμεις ενόψει Γαλλίας και οι Νεοζηλανδοί δεν κατάφεραν να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί.

Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν με τις εξής συνθέσεις:

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας, Κουρμπέλης (70’ Γαλανόπουλος), Μάνταλος (90’ Τζαβέλλας), Μπακασέτας (70’ Μπουχαλάκης), Μασούρας (58’ Πέλκας), Κωνσταντέλιας (58’ Φούντας), Γιακουμάκης (58’ Παυλίδης).

ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ: Γουίντ, Μπίντον (83’ Σέρμαν), Κάσας, Σμιθ, Σινγκ, Στάμενιτς, Πέιν, Γκάρμπετ (70’ Τσάμπνες), Μπελ (70’ Λιούις), ΜακΚόβατ (83’ Μάτα), Γουντ (46’ Γουέιν).

Διαιτητής: Λούκα Σιμπέλι