Πολωνία – «Europejski Festiwal Biegowy»: Μεγάλος νικητής ο Αγρινιώτης Φώτης Ζησιμόπουλος! (Videos)

Ο Αγρινιώτης ultra trail runner τερμάτισε στην πρώτη θέση του αγώνα των 100 χιλιομέτρων του Europejski Festiwal Biegowy που γίνεται στην Krynica της Πολωνίας σημειώνοντας χρόνο 9:06:41!

O Ζησιμόπουλος έδειξε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα τις διαθέσεις του, καθώς βρισκόταν στην πρώτη θέση για πάρα πολλά χιλιόμετρα, έχοντας πίσω του τον Τσέχο Marek Causidis και τον Πολωνό Lesniak Kamil, οι οποίοι τελικά τερμάτισαν μετά από εκείνον, ανεβαίνοντας στο βάθρο.

Ο Έλληνας Αθλητής επέστρεψε σε έναν αγώνα όπου πέρυσι έγραψε τη δική του ιστορία, τερματίζοντας χέρι – χέρι στην πρώτη θέση με τον Ισπανό Jose Angel Jimenez στον ίδιο αγώνα και προσφέροντας μία μοναδική στιγμή.

Τελικά, ο Φώτης πήγε φέτος στην Πολωνία και ήταν κυρίαρχος, αλλά και ο μόνος νικητής. Φέτος μάλιστα, ο Φώτης ήταν Πρεσβευτής της διοργάνωσης, ενώ θυμίζουμε ότι προέρχεται από την πρόσφατη εξαιρετική του εμφάνιση στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα βουνού όπου τερμάτισε στην 13η θέση.

Στη δεύτερη θέση στον αγώνα των 100 χιλιομέτρων τερμάτισε ο Marek Causidis με 9:16:44 και τρίτος ήταν ο Lesniak Kamil με χρόνο 9:27:12. Για να δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα πατήστε ΕΔΩ