Προκριματικά Euro 2024 – Εθνική: Έχασε στο φινάλε από την Ολλανδία (Video)

Προκριματικά Euro 2024Εθνική: Έχασε στο φινάλε από την Ολλανδία

Οι φοβερές και τρομερές επεμβάσεις του Οδυσσέα Βλαχοδήμου δεν ήταν αρκετές για να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας η Εθνική.

Ηττήθηκε στο φινάλε με γκολ του Φαν Ντάικ από τα έντεκα βήματα και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα διεκδικήσει μέσω… μπαράζ μια θέση για τα Γήπεδα της Γερμανίας το καλοκαίρι του 2024.

Πιο αναλυτικά:

Την ήττα με 1-0 χάρη σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Φαν Ντάικ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα, γνώρισε η Εθνική μας ομάδα από την Ολλανδία, στην «OPAP Arena».

Ένα αποτέλεσμα που αναγκάζει την Ελλάδα να χάσει έδαφος στην προσπάθεια που κάνει για απ’ ευθείας πρόκριση στην τελική φάση του Euro.

Σε ένα ματς που διεξήχθη σε γεμάτο Γήπεδο, με ωραία ατμόσφαιρα και παλμό, οι Ολλανδοί ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο, είχαν την κατοχή και τις φάσεις.

Μάλιστα, στο 25’ κέρδισαν ένα αυστηρό πέναλτι, για τράβηγμα του Κουλιεράκη στον Φαν Ντάικ, σε φάση που τραβάνε και οι δύο.

Ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος, όμως, που αναδείχτηκε και MVP του αγώνα, έπεσε εντυπωσιακά και μπλόκαρε την εκτέλεση του Βέγκχορστ, σε μια σπουδαία επέμβαση που προκάλεσε ενθουσιασμό. Όπως σπουδαία ήταν και η απόκρουση στο σουτ του Μπεργκβάιν στο 44’.

Στην επανάληψη οι Ολλανδοί μπήκαν και πάλι δυνατά, αλλά ο Βλαχοδήμος φώναξε ξανά παρών σε σουτ του Μπεργκβάιν στο 47’ και του Ράιντερς στο 52’.

Ενδιάμεσα, στο 50’, η Ελλάδα έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Ιωαννίδη, που έκανε μια εντυπωσιακή ατομική ενέργεια αλλά το πλασέ του πέρασε λίγο άουτ.

Όσο πέρναγε η ώρα, η Εθνική μας έπαιρνε περισσότερα μέτρα στο γήπεδο και οι αλλαγές του Γουστάβο Πογέτ βοήθησαν ώστε οι γραμμές να έρθουν πιο κοντά και το κέντρο να γεμίσει.

Στο 79’, ο Ιωαννίδης έκανε ακόμη μία τρομερή προσπάθεια, «έσπασε» στον Μάνταλο που σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Γιακουμάκη ο οποίος δεν μπόρεσε να κοντρολάρει και να εκτελέσει.

Στο 89’, ο διαιτητής έδωσε δεύτερο πέναλτι στην Ολλανδία, αυτή τη φορά για ανατροπή του Ντάμφρις από τον Παυλίδη. Το πέναλτι επιβεβαιώθηκε και από το on field review που έκανε ο διαιτητής μετά από ειδοποίηση του VAR, και μετέτρεψε σε γκολ ο Φαν Ντάικ στο 90’+3’ νικώντας αυτή τη φορά τον Βλαχοδήμο.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Ρότα, Μαυροπάνος, Ρέτσος, Κουλιεράκης (60’ Σιώπης), Τσιμίκας, Κουρμπέλης (60’ Μπουχαλάκης), Μάνταλος (81’ Παυλίδης), Μπακασέτας (60’ Φούντας), Μασούρας (77’ Γιακουμάκης), Ιωαννίδης.

Ολλανδία: Φερμπρούχεν, Χεερτρούιντα (46’ Μάλεν), Φαν Ντάικ, Άκε, Ντάμφρις, Ράιντερς, Βίφερ, Χάρτμαν (74’ Φαν ντεν Βεν), Σίμονς (62’ Μπρόμπεϊ), Βέγκχορστ (62’ Φίρμαν), Μπεργκβάιν.

Διαιτητής: Αλεχάντρο Ερνάντεθ

*Στο άλλο ματς του ομίλου της Εθνικής: Γιβραλτάρ-Ιρλανδία 0-4.