Προκριματικά UCL: Δεν έ-Χ-ασε ο Π.Α.Ο.Κ. και πάει για την πρόκριση!

Άντεξε στον ρυθμό του Άγιαξ και ψάχνει την υπέρβαση στην Ολλανδία ο Π.Α.Ο.Κ.! Η ομάδα του Φερέιρα «έσκασε» στο β’ ημίχρονο, γλίτωσε την ήττα (2-2) και παίζει τα ρέστα του σε μια εβδομάδα στο Άμστερνταμ!

Η ομάδα του Άμπελ Φερέιρα κατάφερε να φέρει… τούμπα πριν καν ολοκληρωθεί το ημίχρονο το γρήγορο γκολ του Ζίγιεκ αλλά δέχτηκε την ισοφάριση με ένα απίστευτα τυχερό γκολ (2-2) και έχασαν το πρβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς σε μια εβδομάδα. Αρκετές και καλές ευκαιρίες για τους Ολλανδούς μετά την ισοφάριση, οι οποίοι ήταν εμφανώς πιο έτοιμοι ενώ ο αγωνιστικός ρυθμός που έχουν στα πόδια τους ήταν φανερός!

Φοβερό εικοσάλεπτο από τον Π.Α.Ο.Κ. από το 25’ μέχρι το 45’, έβγαλε τρεξίματα, διάθεση και ποιότητα και κατάφερε με γκολ των Άκπομ και Μάτος να ανατρέψει το προβάδισμα που είχε πάρει ο Αγιαξ με τον Ζίγιεκ. Ωστόσο, δεν ήταν εύκολο να διατηρήσει αυτόν τον ρυθμό και την ποιότητα στην επανάληψη αφού η ομάδα του Φερέιρα… έσκασε από την κούραση και την πίεση των αντιπάλων αλλά τουλάχιστον κατάφερε να γλιτώσει την ήττα.

Πλέον, σε μια εβδομάδα στο Άμστερνταμ ο Π.Α.Ο.Κ. ψάχνει την υπέρβαση και την τέλεια εμφάνιση, η οποία θα του χαρίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση. Βέβαια, ο Άγιαξ είναι αυτός που έχει ξεκάθαρα το προβάδισμα πρόκρισης και οι Θεσσαλονικείς αναζητούν την οποιαδήποτε νίκη για να προκριθουν στα πλέι οφ του Champions League.

Μεγάλο ματς από τον Ελ Καντουρί, που έβγαλε τρεξίματα και ποιότητα και έδειξε πως η θέση του είναι αυτή του εσωτερικού μέσου, ενώ και ο Μπίσεσβαρ έκανε εξαιρετική εμφάνιση. Τρομερός ο Ζίγιεκ για τον Άγιαξ, ήταν μόνιμη πηγή κινδύνου, με τους Ταλιαφίκο, Τάντιτς να ανεβαίνουν στην επανάληψη και να δημιουργούν επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του Πασχαλάκη.