Προκριματικά UEL: Με αυτόν τον Άρη, κανείς δεν… γουστάρει!

Σβήνει το ευρωπαϊκό όνειρο για τον Άρη! Παρότι η Μόλντε δεν… τρόμαξε, κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα λάθη των Θεσσαλονικιών, επικράτησε 3-0 και πλέον οι «κίτρινοι» έχουν να ανέβουν ένα… βουνό!

Οι Θεσσαλονικείς ήταν απρόσεκτοι και είχαν κάκιστη αμυντική συμπεριφορά, οι Νορβηγοί εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των παικτών του -τιμωρημένου- Σάββα Παντελίδη και με το 3-0 βρίσκονται μια ανάσα από την πρόκρισή τους στα πλέι οφ του Europa League.

Ο Έικρεμ στο 27ο λεπτό μετά από εξαιρετική συνεργασία των συμπαικτών του, εκτέλεσε τον Κουέστα για το 1-0 και πέντε λεπτά αργότερα ο πορτιέρε του Άρη έκανε τραγικό λάθος και έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να γράψουν το 2-0 με τον Χέσταντ! Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Έλινγκσεν στο 88ο λεπτό με μονοκόμματο σουτ, με την μπάλα να του στρώνεται από κακή απομάκρυνση των φιλοξενούμενων.

Με δέκα παίκτες από το 63ο λεπτό ο Άρης λόγω σωστής αποβολής του Βέλεθ, με τον Ισπανό στόπερ να τραυματίζεται κιόλας στον οπισθιο μηριαίο. Πλέον, ο Άρης ψάχνει ένα… θαύμα και μια τέλεια εμφάνιση στον επαναληπτικό σε μία εβδομάδα για να πάρει την πρόκριση, η οποία πλέον είναι αρκετά μακριά!