Πρώτη νίκη (αγωνιστικά) για τον Π.Α.Ο.Κ. – Με τον Λάζαρο στην κορυφή η Α.Ε.Κ.

Την πρώτη του νίκη στα πλέι οφ πήρε ο Π.Α.Ο.Κ. Με φοβερό γκολ του Πρίγιοβιτς, ο «δικέφαλος του βορρά» λύγισε με 1-0 τον Πανιώνιο, που πλήρωσε την ανόητη αποβολή του Μασούντ!

Τον έσωσε ο Πρίγιοβιτς. Ο Σερβοελβετός με φοβερό γκολ στο 75ο λεπτό, χάρισε τη νίκη στον Π.Α.Ο.Κ. κόντρα στον Πανιώνιο (1-0), ο οποίος… λύγισε μετά την ανόητη αποβολή του Μασούντ στο 68’! Πρώτη νίκη για τον «δικέφαλο του βορρά» στα πλέι οφ (εκκρεμεί και η απόφαση για το ματς με τον Παναθηναϊκό που διακόπηκε), που ανέβηκε προσωρινά πρώτος στην βαθμολογία!

Διαμαρτύρεται για πέναλτι στο 61ο λεπτό ο Πανιώνιος σε επαφή του Μπεν με τον Μαλεζά μέσα στην περιοχή, όπως και για την πρώτη κίτρινη κάρτα του Μασούντ στο 60′ που κακώς δόθηκε.

Μπήκε και το πήρε πάνω του. Ο Λάζαρος ήρθε από τον πάγκο και με ωραίο σουτ στο 85’ χάρισε τη νίκη 1-0 στην Α.Ε.Κ. απέναντι στον «μισό» Παναθηναϊκό στο Ο.Α.Κ.Α. Κούρσα για δύο η πρώτη θέση στα πλέι-οφ.

Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στο ΟΑΚΑ! Ο μεσοεπιθετικός της ΑΕΚ πέρασε στο ματς ως αλλαγή και με όμορφο σουτ στο 85ο λεπτό χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με σκορ 1-0 απέναντι στον πληγωμένο από τις απουσίες Παναθηναϊκό.

Η βαθμολογία των πλέι οφ
1. ΑΕΚ 6 (2-1)
2.ΠΑΟΚ 5 (1-1)*
3.Πανιώνιος 4 (2-2)
4.Παναθηναϊκός 2 (1-2)*
*εκκρεμεί η απόφαση για το Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ

Κακό το πρώτο ημίχρονο. Το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό και ιδιαίτερες φάσεις. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απειλήσουν – χωρίς αποτέλεσμα με μακρινά σουτ – ενώ το «Τριφύλλι» έψαξε ανεπιτυχώς τις αντεπιθέσεις. Μεγαλύτερη και μοναδική κλασική ευκαιρία ήταν στο φινάλε (44’) όταν ο Μάνταλος σημάδεψε άουτ με κοντινή κεφαλιά.

Με την Ένωση να χάνει μοναδική ευκαιρία με τον Αλμέιδα ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο στο ΟΑΚΑ. Ο Παναθηναϊκός, ενώ πίσω ήταν άνετος, δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην επίθεση και στο τελευταίο διάστημα βρέθηκε στο μισό του γηπέδου. Η ΑΕΚ πίεσε και τελικά είδε τις προσπάθειές της να δικαιώνονται όταν το σουτ του Λάζαρου κατέληξε στα δίχτυα (85’).