Σκόραρε ο Αγρινιώτης παίχτης της Κ20 του Παναιτωλικού Δ. Νταλακούρας επί του Γιβραλτάρ

Τρομερή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι ποδοσφαιριστές του Γιάννη Γκούμα, με την Εθνική Νέων να επικρατεί εύκολα του Γιβραλτάρ με 5-0 στην δεύτερη αγωνιστική της Elite Round και τον ποδοσφαιριστή της Κ20 του Παναιτωλικού Δημήτρη Νταλακούρα να πετυχαίνει το 2ο γκολ.

Πρώτο ημίχρονο
Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η Εθνική μας ομάδα έδειξε τα “δόντια” της και απείλησε πρώτη στο 11‘ με τον Εμμανουηλίδη να σουτάρει και τον Χάνκινς να αποκρούει. Λίγα δευτερόλεπτα μετά, ο Πετράκης έλαβε καλή ασίστ, αλλά αστόχησε από καλή θέση. Το Γιβραλτάρ προσπαθούσε να ισορροπήσει το ματς, αλλά στο 16‘ ο Γιούσης άνοιξε το σκορ για την Ελλάδα. Ο νεαρός πήρε την ασίστ από τον Δημητρουλά και δεν έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.

Στη συνέχεια Νταλακούρας και Εμμανουηλίδης έχασαν κάποιες ευκαιρίες, για να αποκρούσει εντυπωσιακά ο Χάνκινς στο 30‘ το σούτ του Δουβίκα. Ότι δεν κατάφερε στις προηγούμενες ευκαιρίες, κατάφερε στο 37‘ ο νεαρός Νταλακούρας, ο οποίος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0. Το Γιβραλτάρ προσπαθούσε να αντιδράσει, ωστόσο μάταια αφού ο Εμμανουηλίδης πέτυχε και τρίτο γκολ για την Εθνική, τέσσερα λεπτά πριν το ημίχρονο.

Δεύτερο ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα δεν άλλαξαν…

Η Εθνική πίεζε για τέταρτο γκολ και το Γιβραλτάρ αμυνόταν εντυπωσιακά. Η Ελλάδα έχασε σημαντικές ευκαιρίες με τους Καμπετσή και Δουβίκα, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες στο 65‘, λόγω δεύτερης κίτρινης κάρτας του Εσπινόζα. Το 4-0 δεν άργησε να έρθει, με τον Χρήστο Γιούση να χρίζεται για δεύτερη φορά σκόρερ στο 78‘, αφού πρώτα είχε απειλήσει άλλες δυο φορές.

Στο 82‘ ο Δημητρούλας έχασε μια τρομερή ευκαιρία, με τον Χάνκινς να κάνει μια φανταστική απόκρουση. Λίγο πριν το φινάλε της αναμέτρησης, ο Γιούσης έχασε διπλή μεγάλη ευκαιρία, αλλά ο Χάνκινς αποδείχθηκε αρκετός για να κρατήσει το 4-0 για την ομάδα του. Το “κερασάκι στην τούρτα” έβαλε ο Δουβίκας στο 96‘, αφού πρώτα ο Μελιόπουλος βρήκε το δοκάρι του αντίπαλου τερματοφύλακας.

Με την νίκη αυτή η Εθνική μας ομάδα έφτασε στους 3 βαθμούς και πλέον η πρόκριση θα κριθεί στην αναμέτρηση με τη Ρωσία, την Τρίτη 14/11.

Συνθέσεις των δυο ομάδων:
Ελλάδα: Στεργιάκης, Μπαξεβάνος (46’ Χατζηδίμπας), Μελιόπουλος, Πετράκης (46’ Τάμπας), Λύρατζης, Νταλακούρας, Γιούσης, Δημήτρουλας, Εμμανουηλίδης (69′ Κωστανάσιος), Καμπετσής, Δουβίκας.

Γιβραλτάρ: Χάνκινς, Κρισπ, Παράλ, Λιάμπιας, Πέντερσον, Ασκεζ (90′ Γουίλσον), Ρόναν (75′ Αβελάνο), Εσπινόζα, Ερνάντες, Βαλαρίνο (66′ Πίκοκ), Πρέσκοτ.