SL1: Άλλο ένα ματς χωρίς νίκη για τον Παναιτωλικό – Ο Καρλίτος έκρινε την αναμέτρηση

O Kαρλίτος βρήκε ξανά δίχτυα και η Λαμία πήρε το σημαντικότατο τρίποντο (1-0) κόντρα στον απογοητευτικό Παναιτωλικό, που έχασε απίθανη ευκαιρία με τον Καρέλη.

Ακόμη μία νίκη στο ενεργητικό της προσέθεσε σήμερα (1/10) η Λαμία, καθώς επικράτησε 1-0 του Παναιτωλικού που συνεχίζει χωρίς νίκη στη σεζόν και πλέον στο Αγρίνιο υπάρχουν πολλά «καμπανάκια».

Ο Λεωνίδας Βόκολος ξεκίνησε με τον Κοσέλεφ στο τέρμα, τους Σιμόν, Τζανετόπουλο, Παπαδόπουλο, Σίντκλεϊ τετράδα στην άμυνα, τους Τσιλούλη, Σαντάνα, Νούνιες, Σλίβκα στη μεσαία γραμμή και τους Λονγκό, Καρλίτος στα φορ.

Ο Γκάμπριελ Σούρερ είχε τον Καπίνο κάτω από τα γκολπόστ, τους Μαλή, Μπ. Ντουάρτε, Οικονόμου, Τορεχόν στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, τους Μπαλντασάρα, Πέρες στον άξονα, τους Σενγκέλια, Φ. Ντουάρτε στα άκρα και τους Καρέλη, Ζοάο Πέδρο επιθετικό δίδυμο.

1-0 νωρίς ο Καρλίτος, κοντά στο 2-0 βρέθηκε ο Τσιλούλης

Σέντρα στο ματς, ο Παναιτωλικός παρατάχθηκε για πρώτη φορά φέτος με δύο φορ όμως η Λαμία ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ και μάλιστα στην πρώτη φάση της αναμέτρησης. Στο 7′ και μετά από σέντρα του Λονγκό οι στόπερ των φιλοξενούμενων «έχασαν» τον Καρλίτος, ο Μαλής δεν πρόλαβε να καλύψει και ο Ισπανός φορ βρήκε δίχτυα με κεφαλιά. Λίγο αργότερα ο Τσιλούλης (13′) βρέθηκε φάτσα με το 2-0 μετά από ωραία πάσα του 33χρονου στράικερ και το πρώτο τέταρτο ανήκε απόλυτα στους «νερατζούρι».

Απλά κατοχή ο Παναιτωλικός, «μηδέν» φάσεις μέχρι την ανάπαυλα

Από εκείνο το σημείο και έπειτα τα «καναρίνια» πήραν την κατοχή (έκλεισαν την ανάπαυλα με 58% σχετικό ποσοστό) όμως δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Κοσέλεφ, παρότι κέρδισαν και αρκετά στατικά γύρω από τα καρέ του. Οι γηπεδούχοι ήταν άριστα οργανωμένοι στα «μετόπισθεν» και παράλληλα έψαχναν την κόντρα για να κάνουν τη «ζημιά», όπου σε 1-2 περιπτώσεις βγήκαν με αξιώσεις αλλά τους έλειψε η σωστή τελική πάσα. Ετσι με «φλύαρο» παιχνίδι από την πλευρά των «κυανοκίτρινων» το 1-0 παρέμεινε ως το τέλος του ημιχρόνου.

Ο Καρέλης «έχασε» τεράστια ευκαιρία για το 1-1

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές αλλά οι φιλοξενούμενοι στα πρώτα λεπτά παρουσιάστηκαν μεταμορφωμένοι. Μπήκαν με το πόδι στο γκάζι, πίεζαν ψηλά και άρχισαν να «παράγουν» φάσεις. Ο Ζοάο Πέδρο στο 48′ έβαλε για πρώτη φορά «δύσκολα» στον Κοσέλεφ που μπλόκαρε την προβολή του και στο 51′ ο Καρέλης «έχασε» ένα σίγουρο γκολ. Μετά από παράλληλη του Σενγκέλια πλάσαρε προ κενής εστίας άουτ και έτσι δεν έγινε το 1-1.

Υπό αυτές τις συνθήκες μπήκαμε στο τελευταίο ημίωρο του ματς, όπου σταδιακά μπήκε στην «εξίσωση» και ο όρος διαχείριση. Οι γηπεδούχοι «γύρισαν» και σε 4-3-3 και ήταν φανερό πως πρόσεχαν περισσότερο τα «μετόπισθέν» τους, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν πια φουλ επίθεση.

Πίεσαν τα «καναρίνια», αλλά…

Τα «καναρίνια» εγκαταστάθηκαν γύρω από τα καρέ του Κοσέλεφ, το ματς παίζονταν γύρω από την περιοχή της Λαμίας, έβγαλαν και άλλες φάσεις (π.χ. με τον Καρέλη), όμως δεν κατάφεραν να φτάσουν έστω στην ισοφάριση, ενώ οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με τη διπλή ευκαιρία των Αμαράλ, Ακούνια στο 87′.

MVP: Ο Καρλίτος. Ο Ισπανός έκρινε την έκβαση του αγώνα, καθώς σημείωσε το μοναδικό τέρμα. Παράλληλα «έφτιαξε» και τη μεγάλη φάση του 13′.

Στο ύψος του: Ο Σλίβκα. Ο Λιθουανός ξεκίνησε δεξί χαφ, ήταν καλός, γύρισε και στον άξονα, έτρεξε πολύ ενώ ήταν ο «δημιουργός» της διπλής χαμένης ευκαιρίας του 87′.

Αδύναμος κρίκος; Ο Φ. Ντουάρτε. Ο μεσοεπιθετικός του Παναιτωλικού δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του, ενώ δεν είχε και καλά χτυπήματα στα στατικά.

Η γκάφα: Η μεγάλη ευκαιρία του Τσιλούλη στο 13′ ξεκίνησε από αβίαστο λάθος του Πέρες στον άξονα, όπου και έδωσε την ευκαιρία στον Καρλίτος να του πάρει την κατοχή και να απλώσει το παιχνίδι των γηπεδούχων.

Το «στραγάλι»: Ο ρέφερι Τσιάρας «έχασε» κάποιες κάρτες (π.χ. στον Σαντάνα στις καθυστερήσεις), αλλά ως εκεί.

Το «ταμείο» του Gazzetta: Η Λαμία δημιούργησε τρεις ευκαιρίες (με Καρλίτος, Τσιλούλη και τη διπλή του 87′) και σημείωσε ένα γκολ. Ο Παναιτωλικός στις αντίστοιχες δικές του (π.χ. δύο με τον Καρέλη) δεν κατάφερε να βρει δίχτυα. Ετσι ο αγώνας κρίθηκε στην αποτελεσματικότητα (61% κατοχή για τον Παναιτωλικό, 9-7 οι τελικές υπέρ του). Τα «καναρίνια»… πέταξαν ξανά το πρώτο ημίχρονο.

Επιμέλεια: Γιώργος Ντυμένος – gazzetta.gr