SL1: Άλλο ένα Χ-αμένο ματς εντός έδρας για τον Παναιτωλικό

Ματς πολλών ευκαιριών στο Αγρίνιο, εκεί όπου ο καλύτερος Ο.Φ.Η. του πρώτου μέρους και ο Παναιτωλικός των μεγάλων ευκαιριών της επανάληψης αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1.

Μαλής και Φελίπε τα γκολ, δοκάρι οι Κρητικοί, μεγάλες επεμβάσεις οι δύο κίπερ.

Χωρίς νικητή έληξε το σημερινό (27/9) ματς του Αγρινίου, όπου Παναιτωλικός και Ο.Φ.Η. έμειναν στο 1-1 ύστερα από ένα παιχνίδι με πολλές εκατέρωθεν φάσεις.

Οι Γηπεδούχοι είχαν τον Καπίνο στο τέρμα, τους Μαυρία, Μαλή, Μπ. Ντουάρτε. Τορεχόν στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά, τους Πέρες, Μπαλντασάρα στον άξονα, τους Βοΐλη, Ντίας στα άκρα και τον Χουάνπι πίσω από τον φορ Πέδρο.

Οι Φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν με τον Μπάουμαν κάτω από τα γκολπόστ, τους Καρώ, Πασαλίδη, Βούρο τριάδα στα στόπερ, τον Θοράρινσον αριστερό μπακ-χαφ, τον Λάρσον δεξιό, τους Γκλάζερ, Μεγιάδο, Γκαγιέγος στον άξονα και τον Μπάκιτς κοντά στον προωθημένο Φελίπε.

«Φουριόζος» ο Παναιτωλικός και 1-0

Σέντρα στο ματς και στο πρώτο 10λεπτο πήγαμε σε σετ παιχνίδι κέντρου, όπου η δράση παίζονταν στην ευρύτερη περιοχή της μεσαίας γραμμής,. Οι δύο ομάδες πήγαιναν safe και ο Παναιτωλικός ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη ευκαιρία της αναμέτρησης στο 11′, όταν ο Χουάνπι εκτέλεσε το κόρνερ, ο Πέδρο πήρε την κεφαλιά και ο Μαλής «πετάχτηκε» στο δεύτερο δοκάρι και έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Αυτόματα μπήκαν νέα δεδομένα στο παιχνίδι και με αυτές τις συνθήκες φτάσαμε στο 15′.

Ο Λουίζ Φελίπε «έφτιαξε» και «τελείωσε» το 1-1

Από εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να βγάζουν περισσότερη ενέργεια και στο 21′ έφτασαν στην ισοφάριση σε μία φάση που «έχτισε» και τελείωσε ο Λουίζ Φελίπε. Ο Βραζιλιάνος φορ πήρε την κατοχή πίσω από την σέντρα, διέσχισε όλο το γήπεδο μέχρι τα καρέ του Καπίνο και έπαιξε για τον Μπάκιτς που βρήκε κάθετα τον Γκαγιέγος και ο Χιλιανός σούταρε. Ο Μαλής του έβαλε την κόντρα αλλά ο 33χρονος βρέθηκε σε θέση βολής και από κοντά «έγραψε» το 1-1.

Κυρίαρχος ο Ο.Φ.Η. μέχρι την ανάπαυλα

Πλέον το παιχνίδι ξεκίνησε από το «μηδέν» και μέχρι την ανάπαυλα οι Κρητικοί ήταν οι απόλυτοι «κυρίαρχοι». Οχι μόνο κρατούσαν μπάλα (η κατοχή στο 20′ ήταν 51%-49% για τον Παναιτωλικό και στο φινάλε του ημιχρόνου το αντίστοιχο ποσοστό ήταν 35%-65%), αλλά και άπλωναν όμορφα την ανάπτυξή τους. «Πήραν» το κέντρο, έπαιζαν πολύ από τα δεξιά όπου και τραβιόνταν ο Μπάκιτς και «γέμιζαν» συνεχώς την περιοχή του Παναιτωλικού.

Οι «κυανοκίτρινοι» έκαναν πολλά λάθη, τους έλειπε η κίνηση και η δράση ήταν συνεχώς στο αμυντικό τους τρίτο, όπου και έβλεπες τέσσερις αλλά και πέντε φανέλες του Ο.Φ.Η. Ο Λάρσον στις καθυστερήσεις «φλέρταρε» με το 1-2 (απέκρουσε ο Καπίνο) και ήταν εκεί.. τριγύρω συνεχώς.

Οι Μπάκιτς, Λουίζ Φελίπε «άγγιξαν» από μία φορά το 1-2 από το 48′ ως το 51′!

Το δεύτερο μισό ξεκίνησε σε ανάλογο τέμπο, όπως τελείωσε το πρώτο. Ο Ο.Φ.Η. πίεζε, ο Παναιτωλικός έκανε λάθη και οι Κρητικοί έβγαιναν γρήγορα στη μετάβαση. Ετσι «άγγιξαν» το 1-2 με τον Μπάκιτς στο 48′ όταν και βγήκε στην πλάτη της άμυνας και με έναν κεραυνό έστειλε την μπάλα στη συμβολή των δοκαριών, ενώ το νέο σουτ του Λουίζ Φελίπε πέρασε άουτ.

Στο 50′ ο Βραζιλιάνος στράικερ πήρε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Μπάκιτς όμως ο Καπίνο απέκρουσε εντυπωσιακά οι φιλοξενούμενοι «έπνιγαν» τους γηπεδούχους που έδειχναν «υπνωτισμένοι» και στο 51′ ήρθε η ώρα για αλλαγές.

Καλύτερος ο Παναιτωλικός μετά τις αλλαγές του 51′

Τότε ο Γκάμπριελ Σούρερ άλλαξε και τους τρεις παίκτες του πίσω από το «9», καθώς ο Παναιτωλικός δεν κρατούσε μπάλα και δέχονταν ασφυκτική πίεση. Με την είσοδο των Σενγκέλια, Φ. Ντουάρτε, Ξενιτίδη διαφοροποιήθηκε και η εικόνα της αναμέτρησης, καθώς τα «καναρίνια»… ζωντάνεψαν.

Ο Γεωργιανός έπαιρνε πολλές πρωτοβουλίες από τα δεξιά, ο άξονά τους «έσφιξε», οι Κρητικοί δεν έβρισκαν πια κενούς χώρους και μάλιστα οι Γηπεδούχοι απείλησαν με τους Ζοάο Πέδρο (63′, 68′) και κυρίως με τον Μπαλντασάρα στο 71′ που για εκατοστά δεν βρήκε από κοντά την μπάλα μετά από σέντρα-σουτ του Πορτογάλου φορ.

Ο Μπάουμαν γλίτωσε δις την εστία του με τεράστιες επεμβάσεις

Έτσι μπήκαμε στα τελευταία λεπτά, όπου ο Ο.Φ.Η. με την είσοδο του Νέιρα είχε πλέον ακόμη έναν καλό χειριστή μέσα στο Γήπεδο και κρατούσε μπάλα. Ομως ο Σενγκέλια δημιουργούσε συνεχώς ρήγματα από τα δεξιά και ο Παναιτωλικός «έβγαζε» φάσεις, ωστόσο έπεσε πάνω στον πορτιέρε Μπάουμαν. Ο Ελβετός στο ντεμπούτο του είπε «όχι» σε δύο καθαρότατες ευκαιρίες που δημιούργησαν οι γηπεδούχοι στο τρανζίσιον, αρχικά στο 79 όταν ο Ζοάο Πέδρ έπαιξε για τον Σενγκέλια που πάτησε στην περιοχή και έδωσε έτοιμο γκολ στον Ντουάρτε που πλάσαρε αλλά ο Μπάουμαν απέκρουσε.

Λίγο αργότερα ο Σενγκέλια βγήκε και πάλι στο τρανζίσιον, συνέκλινε και σούταρε, ωστόσο ο 27χρονος γκολκίπερ έπεσε σωστά στη δεξιά του γωνία και έδιωξε, ενώ ο Πέδρο δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το «ριμπάουντ» που πήρε. Στα τελευταία λεπτά και οι δύο ομάδες «έψαξαν» το γκολ της νίκης (οι Μοσκέρα, Λαμπρόπουλος για τον Ο.Φ.Η., οι Ζοάο Πέδρο, Σενγκέλια για τον Παναιτωλικό), δεν ήρθε και αυτόματα μοιράστηκαν από έναν βαθμό.

MVP: Οι δύο πορτιέρε, Καπίνο και Μπάουμαν. Ο πρώτος έβγαλε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Φελίπε στο 51′ και ο δεύτερος έκανε τις μεγάλες επεμβάσεις στο τετ α τετ του Ντουάρτε στο 79′ και το σουτ του Σενγκέλια στο 81′.

Στο ύψος του: Οι Ζοάο Πέδρο, Σενγκέλια ήταν εξαιρετικοί για τον Παναιτωλικό, ενώ στον Ο.Φ.Η. ξεχώρισαν, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, οι Μπάκιτς, Γκαγιέγος. Αμφότεροι ήταν σα να έπαιζαν φορ. Πολύ καλός, μέχρι το 60′, και ο Λουίζ Φελίπε.

Αδύναμος κρίκος: Ο Χουάνπι. Ο μεσοεπιθετικός του Παναιτωλικού δεν κατάφερε στο διάστημα που αγωνίστηκε να κρατήσει μπάλα και να «οργανώσει» το παιχνίδι της ομάδας. Τα «καναρίνια» είχαν στο πρώτο ημίχρονο «θέμα» με τον άξονα.

Η «γκάφα»: Στο 90′-1′ και σε κόρνερ του Ο.Φ.Η. οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν με τον Τοράλ μία κομπίνα και ο Ισπανός μεσοεπιθετικός βρήκε τον Μοσκέρα μόνο αμαρκάριστο στο πρώτο δοκάρι και εκείνος πήρε την κεφαλιά αλλά η ομάδα πέρασε άουτ. Η άμυνα του Παναιτωλικού δεν «πλήρωσε» την απροσεξία της.

Το στραγάλι: Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι-χέρι του Μαλή στο πρώτο ημίχρονο, ρέφερι και VAR είπαν «παίζεται».

Το «ταμείο» του Gazzetta: Ο Ο.Φ.Η. θα μπορούσε στο 60′ να έχει αέρα ενός ίσως και δύο τερμάτων (π.χ. 1-2, 1-3), αλλά στο φινάλε θα μπορούσε και να είχε ηττηθεί με ανάλογο σκορ. Οι δύο ομάδες έβγαλαν φάσεις και οι γκολκίπερ αποδεικνύονται, εκ των υστέρων, ως οι κορυφαίοι τους παίκτες.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γκάμπριελ Σούρερ): Καπίνο, Μαυρίας (58΄Λιάβας), Μαλής, Ντουάρτε Μπρ., Τορεχόν, Πέρες, Μπαλντασάρα, Χουάνπι (52΄Ξενιτίδης), Βοΐλης (52΄Σενγκέλια), Ντίας (52΄Ντουάρτε Φρ.), Πέδρο (88΄Καρέλης).

Ο.Φ.Η. (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μπάουμαν, Λάρσον, Πασαλίδης (69΄Λαμπρόπουλος), Γκαγέγκος (69΄Μοσκέρα), Βούρος, Καρώ, Θοράρινσον (69΄Αμπάντα), Φελίπε (84΄Τοράλ), Μεγιάδο, Γκλάζερ (78΄Νέιρα), Μπάκιτς.

Επιμέλεια: Γιώργος Ντυμένος – gazzetta.gr