SL1: Ο Άρης είχε τον τρόπο να μείνει πρώτος στο Αγρίνιο!

Χωρίς να εντυπωσιάσει, χωρίς να έχει φάσεις, ο Άρης είχε τον τρόπο να μείνει πρώτος στο Αγρίνιο! Αφού βρήκε το γκολ με τον Γκάμα από το πέναλτι-γκάφα του Μαλή, στην συνέχεια απλά είχε τον απόλυτο έλεγχο για το 1-0 κόντρα στον ακίνδυνο Παναιτωλικό!

Μία «επαγγελματική» νίκη πήρε σήμερα (22/11) ο Άρης στο Αγρίνιο, στο ντεμπούτο του Τραϊανού Δέλλα στον πάγκο του Παναιτωλικού, καθώς οι «κίτρινοι» επικράτησαν με 1-0 των «κυανοκίτρινων».

Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν με τον Κνετ κάτω από τα γκολπόστ, τους Λιάβα, Μαλή, Κωνσταντόπουλο, Ντάλσιο στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, τους Τσιγγάρα, Ντίας στον άξονα, τους Μεντόσα, Αριγίμπι στα άκρα και τον Μάζουρεκ πίσω από το «9άρι» Αζάντι.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με τον Σιαμπάνη στο τέρμα, τους Σούντγκρεν, Ροζ, Μπεναλουάν, Σάκιτς στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, τους Τζέγκο, Ματίγια στα «6αρο-8άρια», τον Μπρούνο Γκάμα στο δεξί «φτερό», τον Σίλβα στο αριστερό και τον Ματέο Γκαρσία πίσω από τον φορ Μάνο.

Ο ΓΚΑΜΑ ΒΡΗΚΕ ΔΙΧΤΥΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΠΡΗ ΒΟΥΛΑ
Σέντρα στο ματς και με το «καλημέρα» οι δύο ομάδες έδειξαν διάθεση να παίξουν ποδόσφαιρο. Κυρίως από τα άκρα. Ο Αρης «φόρτωνε» τη δεξιά του πλευρά όπου αριστερό μπακ έπαιζε ο Ντάλσιο που δεν είναι κλασικός ακραίος οπισθοφύλακας (εκεί τραβιόνταν και ο Σίλβα), ενώ ο Παναιτωλικός έπαιζε επίσης από τα άκρα του (Αριγίμπι, Μεντόσα).

Στα πρώτα λεπτά τα «καναρίνια» απείλησαν με τους Αριγίμπι (7′), Μάζουρεκ (16′) και οι Θεσσαλονικείς δις με τον Μάνο (3′, 9′), ενώ ο Μπρούνο Γκάμα έδειχνε ορεξάτος και τους «έτρεχε» στην επίθεση. Υπό αυτές τις συνθήκες φτάσαμε στο 17′, όπου ο Σίλβα έστρωσε για τον Μάνο στον κενό χώρο και ο Μαλής τον ανέτρεψε μέσα στην περιοχή και σε πλάγια θέση. Ο ρέφερι Κουτσιαύτης καταλόγισε αμέσως το πέναλτι και ο Μπρούνο Γκαμά ευστόχησε από την άσπρη βούλα.

Πλέον οι «κίτρινοι» είχαν (και) την ψυχολογία με το μέρος τους, στο οργανωτικό σκέλος τον Γκάμα πλαισίωνε ο Ματέο Γκαρσία – ο πρώτος είχε ένα καλό σουτ στο 21′ – και για περίπου 10 λεπτά πατούσαν ένα «κλικ» καλύτερα μέσα στο γήπεδο. Χωρίς όμως αυτό να «μεταφράζεται» πως ο Παναιτωλικός είχε περιοριστεί σε παθητικό ρόλο.

Το αντίθετο, καθώς λίγο πριν το ημίωρο οι «κυανοκίτρινοι» άρχισαν να παίρνουν μέτρα μέσα στο γήπεδο και μετέφεραν το ματς στο μισό των αντιπάλων τους. Στο 31′ ο Σιαμπάνης μπλόκαρε την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αριγίμπι, ενώ επειδή οι φιλοξενούμενοι είχαν «οπισθοχωρήσει» συχνά ανέβαιναν και τα μπακ του Παναιτωλικού, όπως συνέβη με τη φάση του Λιάβα στο 40′.

Ο ΑΡΗΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ ΚΑΙ ΚΡΑΤΗΣΕ ΤΟ ΜΗΔΕΝ
Η ανάπαυλα βρήκε τελικά τον Άρη μπροστά στο σκορ με 1-0 και χωρίς εκατέρωθεν αλλαγές ξεκίνησε το δεύτερο μισό. Οι «κίτρινοι» έβαλαν από νωρίς τον όρο «διαχείριση» στο λεξιλόγιό τους και έδωσαν χώρο στους γηπεδούχους. Με μεγάλη προσοχή στα «μετόπισθέν» τους, αναζητούσαν τη «μισή» φάση για να σκοράρουν και να «καθαρίσουν» το ματς.

Ο Ματέο Γκαρσία είχε δύο καλές στιγμές (58′, 60′) και έκτοτε τα «καναρίνια» ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και μετέφεραν το παιχνίδι στο «μισό» των φιλοξενουμένων τους. Χωρίς όμως αποτέλεσμα. Παρότι είχαν αρκετές στατικές φάσεις αλλά και επεδίωξαν να βάλουν την μπάλα κάτω, οι Θεσσαλονικείς «καθάριζαν» τα πάντα μέσα στα καρέ του Σιαμπάνη. Οι Μεντόσα, Κωνσταντόπουλος απώλεσαν ορισμένες «μικροευκαιρίες», αλλά ως… εκεί.

MVP: Ο Μπρούνο Γκάμα. Οχι γιατί έβαλε το γκολ, αλλά για την εικόνα του στο πρώτο ημίχρονο. Όπου αρκετές φορές με δική του ενέργεια (ξεμαρκάρισμα, μεταβίβαση κτλ) ο Αρης βγήκε με καλές προϋποθέσεις στην επίθεση.

Στο ύψος του: Οι Ρόουζ, Μπεναλουάν «καθάρισαν» πάρα πολλές φάσεις μπροστά από τον Σιαμπάνη και δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να απειλήσουν μέσα από την περιοχή της ομάδας τους (είχαν τις 7 από τις 16 επεμβάσεις της ομάδας τους). Πολύ καλό ματς και από τον Σούντγκρεν, κυρίως στο πρώτο ημίωρο.

Αδύναμος κρίκος: Ο Μάζουρεκ. Ο Αργεντινός ξεκίνησε ορεξάτος, στο 16′ «φλέρταρε» με το γκολ με κεφαλιά (!), όμως στο δεύτερο ημίχρονο δεν πήρε πρωτοβουλίες. Σε ένα 45λεπτο όπου ο Παναιτωλικός είχε την κατοχή, δεν κατάφερε να παίξει κάθετα και «μπλόκαρε». Ξέρει πολύ μπάλα, όμως δεν το «έδειξε».

Η «γκάφα»: Την έκανε ο Μαλής στη φάση του πέναλτι, η οποία εκ των υστέρων έκρινε το ματς. Ο στόπερ του Παναιτωλικού ανέτρεψε τον Μάνο χωρίς να βρίσκεται σε θέση που μπορούσε να απειλήσει τον Κνετ και ο Γκάμα ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι.

Το «στραγάλι»: Ο ρέφερι Κουτσιαύτης σωστά υπέδειξε το πέναλτι στο μαρκάρισμα του Μαλή επί του Μάνου. Όμως «έχασε» κάποιες φάσεις, όπως π.χ. εκείνη του Αζάντι που βρέθηκε με πλάτη μπροστά από τον Σιαμπάνη στο πρώτο ημίχρονο, όπου καταλόγισε παράβαση χωρίς να υπάρχει κάτι.

Το «ταμείο» του gazzetta.gr: Ήταν για τον Αρη μία «επαγγελματική» νίκη. Σε ένα ματς που ξεκίνησε με ρυθμό αλλά στο τέλος «επικράτησε» ο παράγοντας σκοπιμότητα (οι 2 ομάδες έκαναν από 8 τελικές), οι φιλοξενούμενοι κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο διαχειρίστηκαν όπως έπρεπε το υπέρ τους σκορ, δεν δέχθηκαν φάσεις και πήραν τους 3 βαθμούς.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κνετ, Λιάβας, Κωνσταντόπουλος, Μαλής, Ντάλσιο, Τσιγγάρας (76′ Αλβαρες), Ντίας, Μεντόζα (70′ Ντουάρτε), Μάζουρεκ, Αριγίμπι (70′ Βέργος), Αζάντι (61′ Γιάκολις).

ΑΡΗΣ: Σούντγκρεν, Σούντγκρεν, Ροζ, Μπεναλουάν, Σάκιτς, Ματίγια (86′ Σάσα), Τζέγκο, Ματέο Γκαρσία (65′ Μπερτόλιο), Σίλβα (75′ Μαντσίνι), Μπρούνο Γκάμα, Μάνος (86′ Λόπες)