SL1: Επική ανατροπή για τον Παναθηναϊκό – Από το -6 στο +2 ο Πανιώνιος!

Η κυνική Α.Ε.Κ. προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο, αλλά με… αντεπίθεση διαρκείας και πάθος ο Παναθηναϊκός την νίκησε με 3-2 και έκανε σεφτέ σε Ο.Α.Κ.Α. και ντέρμπι, με γκολ των «χρυσών» αλλαγών Περέα-Κολοβέτσιου!

Μετά από ένα… χορταστικό ματς στο Ολυμπιακό στάδιο, ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 3-2 την Α.Ε.Κ., στο μεγάλο παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής της Super League 1, καταγράφοντας την πρώτη του εντός έδρας φετινή νίκη αλλά και την πρώτη επικράτηση σε ντέρμπι μετά το 2017 και το 1-0 επί του Ολυμπιακού τότε!

Η «Ένωση» βρέθηκε να προηγείται με δύο γκολ διαφορά πριν το ημίχρονο, από την «σουτάρα» του Μπακάκη και την προβολή του Ολιβέιρα, που είχε και δοκάρι στο 52’, ενώ έχασε και μερικές ακόμα ευκαιρίες για να «καθαρίσει» το ματς στην επανάληψη.

Ωστόσο, δεν το έκανε και το… πλήρωσε, αφού ο Μακέντα με «σόλο» μείωσε σε 2-1 στο 67ο λεπτό, ενώ δύο από τις τρεις κινήσεις από τον πάγκο των «πράσινων» τους χάρισαν και το «τρίποντο». Με τον Περέα να… κάνει σεφτέ και να ισοφαρίζει στο 70’ και τον Κολοβέτσιο με κεφαλιά δύο λεπτά πριν τη λήξη να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα…

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αραμπουλί, ο Πανιώνιος πανηγύρισε το πρώτο του φετινό διπλό περνώντας με 2-1 από την Ξάνθη και «έσβησε» την τιμωρία που κουβαλούσε.

Η Ξάνθη κράτησε τον έλεγχο, όμως ο Πανιώνιος βρήκε την ουσία.

Οι Νεοσμυρνιώτες άντεξαν στην πίεση του πρώτου μέρους και με ψυχωμένη εμφάνιση στο δεύτερο πέρασαν με 2-1 από τα Πηγάδια, σβήνοντας το «μείον» από τη βαθμολογική τους συγκομιδή.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους κυανέρυθρους ήταν ο Μπατσάνα Αραμπούλι, που έδωσε δύο φορές το προβάδισμα (53’ και 67’), ενώ στο 55’ είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Χρήστος Λισγάρας για τους γηπεδούχους.

Με το τρίποντο, ο Πανιώνιος ξεφορτώθηκε το -1 που είχε μετά από μια νίκη και δύο ισοπαλίες που μετρούσε ως τώρα και αντιμετωπίζει το μέλλον με μεγαλύτερη αισιοδοξία. Η Ξάνθη, από την άλλη, έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκαρφαλώσει ψηλότερα και έμεινε στην τέταρτη θέση, ισόβαθμη με τον ΟΦΗ –και την ΑΕΛ να «καραδοκεί» με έναν βαθμό και ένα παιχνίδι λιγότερο.