SL1 – Ημίχρονο: Α.Ε.Λ. (1-0) Παναιτωλικός | Απέκρουσε πέναλτι ο Κνετ

Ημίχρονο στη Λάρισα: Α.Ε.Λ. – Παναιτωλικός 1-0. Το γκολ του Ντουρμισάι στο 44ο λεπτό χωρίζει πλέον τις δύο ομάδες, ενώ η ομάδα του Φέστα έχει και χαμένο πέναλτι στο 9′ με τον Πινακά, που νικήθηκε από τον Κνετ.

Καλό παιχνίδι σε γενικές γραμμές. 4(3)-2(1) οι τελικές στο πρώτο μέρος, με την κατοχή να είναι στο 54%-46% υπέρ των γηπεδούχων.

Πάντως, η ομάδα του Δέλλα έχει δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα απ’ όσα δείχνει η στατιστική στην αντίπαλη άμυνα.

44′ ΓΚΟΛ η Α.Ε.Λ., 1-0! Ο Γιακιμόφσκι εκτέλεσε πλάγιο από τα αριστερά, βρήκε τον Ντουρμισάι που έκανε το κοντρόλ, έφερε βόλτα την αντίπαλη άμυνα και τελείωσε ωραία τη φάση.

40′ Κεφαλιά του Βέργου, η μπάλα έφυγε λίγο έξω, αλλά ούτως ή άλλως έχει δοθεί οφσάιντ

32′ Κόντρα επίθεση της Α.Ε.Λ., δυνατό σουτ του Μπεν Χατίρα που βγάζει ο Κνετ και μπλοκάρει με τη δεύτερη

30′ Η μπάλα στα δίχτυα από τον Βέργο, που έκανε εξαιρετική κίνηση και ωραίο τελείωμα, αλλά δεν υπάρχει γκολ για τον Παναιτωλικό, λόγω οφσάιντ

22′ Απειλεί ο Παναιτωλικός. Ο Ντίας μπούκαρε από τα αριστερά, τα έβαλε με τη μισή άμυνα των γηπεδούχων, αλλά το σουτ του εκτός από συρτό ήταν και αδύναμο

17′ Απειλεί η Α.Ε.Λ. Κάθετη μπαλιά για τον Ακούνια, που έπιασε δυνατό σουτ μεν, άστοχο δε, από κάπως πλάγια θέση.

Μικροπρόβλημα με Βέργο στον Παναιτωλικό, σηκώθηκε και συνεχίζει

9′ Χαμένο πέναλτι για την Α.Ε.Λ.! Ο Πινακάς έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Κνετ που έπεσε σωστά και έδιωξε σε κόρνερ.

8′ Πέναλτι για την Α.Ε.Λ.! Τακουνάκι του Πινακά και η μπάλα στο χέρι του Καρασαλίδη

6′ Στην κόντρα η Α.Ε.Λ., ο Κνετ διαβάζει τη φάση και απομακρύνει με τα πόδια προ του Ακούνια