SL1: Όργια στο Αγρίνιο – ΠΑΟΚ με το χέρι του Φωτιά (1-2)

Ένας κάκιστος ΠΑΟΚ εμφανίστηκε στο Αγρίνιο και κινδύνεψε ακόμη και με ήττα από τον Παναιτωλικό, αλλά είχε…Φωτιά. Ο διαιτητής του συνδέσμου Πέλλας που την Κυριακή τα έκανε μαντάρα στο «Γεντί Κουλέ», σήμερα ήταν στο VAR και τα έβλεπε όλα ασπρόμαυρα. Ετσι ο Δικέφαλος του Βορρά πήρε τη νίκη με 2-1 και συνάμα ψυχολογία ενόψει του ντέρμπι με την ΑΕΚ.

Πολλά παράπονα από τον Αναστασίου που στο πρώτο ημίχρονο έφυγε εξαλλος για τα αποδυτήρια πριν σφυρίξει ο διαιτητής, με τα «καναρίνια» να διαμαρτύρονται κυρίως για χέρι του Σφιντέρσκι στο 1-2 και πέναλτι πάνω στο Καρέλη λίγο πριν το φινάλε του ματς.

Ο Παναιτωλικός παρατάχθηκε με 4-2-3-1 και τον Ροντρίγκεζ στο τέρμα. Οι Λούι, Κορνέλιους, Βργκοτς και Χουχούμης ήταν η τετράδα στην άμυνα, Φλόρες και Τσιγγάρας στα χαφ, ενώ Ντουάρτε, Ντίας και Μόρσεϊ ήταν πίσω από τον Βέργο.

Για τον ΠΑΟΚ που επίσης ξεκίνησε με 4-2-3-1, ο Πασχαλάκης ήταν κάτω από τα δοκάρια, Σίντκλεϊ, Βαρέλα, Μιχαηλίδης και Τέιλορ στην άμυνα με τους Κούρτιτς και Σβαμπ στα χαφ. Μουργκ, Αουγκούστο και Μιτρίτσα ήταν πίσω από τον Άκπομ που πήρε φανέλα βασικού.

Φουριόζος ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και απείλησε δύο φορές στο πρώτα έξι λεπτά την εστία των γηπεδούχων. Πρώτα ο Μουργκ άγγιξε το γκολ με πλασέ από δύσκολη θέση μέσα από την περιοχή με τον Ροντρίγκεζ να του λέει όχι στο 2’ και τέσσερα λεπτά μετά ο Κούρτις με σουτ από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Με τον Μιτρίτσα να είναι ιδιαίτερα δραστήριος, ο Δικέφαλος είχε τον έλεγχο του ματς και έφτασε εύκολα στην αντίπαλη περιοχή. Στο 15’ ο Αουγκούστο με ωραίο πλασέ ανάγκασε τον Ροντρίγκεζ σε σπουδαία επέμβαση και δύο λεπτά μετά ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα του Αγρινίου.

Ξεμύτισε και απείλησε ο Παναιτωλικός

Ο Βέργος έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να πηγαίνει άουτ αλλά ο Πασχαλάκης έδιωξε σε κόρνερ χωρίς να έχει αίσθηση του χώρου. Από το σημείο εκείνο κι έπειτα ο Παναιτωλικός ισορρόπησε κάπως και άρχισε να γίνεται πιο απειλητικός. Στο 27’ο Μόρσαϊ έκανε το γύρισμα, ο Μιχαηλίδης αντέδρασε κάκιστα αφήνοντας την μπάλα και ο Βέργος δεν πρόλαβε για λίγο να την σπρώξει στα δίχτυα.

Υπέροχη συνεργασία και 0-1

Η πρώτη καλή στιγμή του ΠΑΟΚ στο ματς μετά από ώρα, έμελλε να είναι και γκολ. Ο Αουγκούστο έκανε τρομερή μπαλιά στην πλάτη της άμυνας και ο Μιτρίτσα με κεφαλιά έκανε το 0-1. Υπέροχη σέντρα του Βραζιλιάνου χαφ και όμορφη εκτέλεση από τον Ρουμάνο που ήταν και ο κορυφαίος της ομάδας του στο πρώτο μέρος.

Κοντά στην ισοφάριση ο Παναιτωλικός και ένταση με Αναστασίου

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Παναιτωλικός έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση. Σε στατική φάση, ο Μόρσαϊ από κοντά μετά από κεφαλιά του Βέργου δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πασχαλάκη με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω και τους γηπεδούχους να χάνουν μοναδική ευκαιρία.
Δευτερόλεπτα νωρίτερα είχε υπάρξει ένταση με τον Αναστασίου να αποχωρεί από τον πάγκο εκνευρισμένος πριν τη λήξη, έχοντας παράπονα για τη διαιτησία, ενώ είχε λογομαχία και με τον Λουτσέσκου.

Δυνατά ο ΠΑΟΚ αλλά πιο δραστήριος ο Παναιτωλικός

Όπως στο πρώτο ημίχρονο έτσι και στο δεύτερο, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πιο δυνατά και έφτασε κοντά στο 0-2 με τον Τέιλορ να βγαίνει απέναντι από τον Ροντρίγκεζ ο οποίος έσωσε όμως με σπουδαία επέμβαση.

Ο Παναιτωλικός με την είσοδο και του Μεντόσα στο ημίχρονο, άρχισε να ψάχνει περισσότερο το γκολ ενώ και το παιχνίδι έγινε πιο ανοιχτό. Στο 53’ ο Βέργος ολομόναχος έπιασε μία κεφαλιά και αστόχησε, αλλά αυτή ήταν η προειδοποίηση.

Ισοφάριση με Ντίας και παραλίγο ανατροπή

Έξι λεπτά μετά ήρθε η ισοφάριση. Ο Μεντόσα εκτέλεσε ένα κόρνερ, ο Βέργος πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Ντίας με ακόμη μία από κοντά έκανε το 1-1 για τον Παναιτωλικό στο 59’. Ήταν η πολλοστή φορά που ο Παναιτωλικός έγινε απειλητικός από στημένη φάση και βρήκε τελικά το γκολ που έψαχνε. Στο 66΄μάλιστα ο Παναιτωλικός λίγο έλειψε να γυρίσει τούμπα το ματς αλλά το δυνατό σουτ του Ντουάρτε στην κίνηση, έφυγε έξω.

Λύτρωση με Σίντκλεϊ και διαμαρτυρίες

Με τη συμπλήρωση 80 λεπτών ο ΠΑΟΚ χωρίς να μπορεί να απειλήσει κατάφερε να βρει το γκολ της νίκης. Ο Σφιντέρσκι έστρωσε στον Σίντκλεϊ σε μία φάση που ενδέχεται ο Πολωνός να έχει χρησιμοποιήσει και το χέρι του, με τον δεύτερο να σκοράρει για το 1-2 με σουτ. Δύο λεπτά πριν τα 90′ ο Παναιτωλικός άγγιξε το 2-2 αλλά ο Πασχαλάκης έκανε τεράστια επέμβαση στην προβολή του Καρέλη από κοντά. Ο Έλληνας επιθετικός του Παναιτωλικού προσπάθησε να πάρε το ριμπάουντ για να σκοράρει αλλά φάνηκε να ανατρέπεται, με τον Κουμπαράκη πάντως να δίνει επιθετικό φάουλ και το VAR να συμφωνεί.