SL1 – Παναιτωλικός: Δύσκολα σκοράρει στο «Κλ. Βικελίδης» αλλά παίρνει βαθμούς

Τόσο το ντέρμπι, όσο και τα άλλα παιχνίδια της αγωνιστικής μας προσέφεραν ξεχωριστά γεγονότα και ρεκόρ.

Η πρώτη νίκη του Σωκράτη
Ο Σωκράτης Διούδης αναδείχτηκε πρωταγωνιστής για τον Παναθηναϊκό και παράλληλα νίκησε για πρώτη φορά τον Ολυμπιακό, στην 13η φορά, που τον αντιμετώπισε. Είχε επτά αγώνες με τον Παναθηναϊκό, τέσσερις με τον Άρη και μια με τον Πανιώνιο, όπου είχε οκτώ ήττες και τέσσερις ισοπαλίες.

Ο άλλος Σωκράτης δε νικά
Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος ξεκίνησε βασικός σε αγώνα Super League για πρώτη φορά από τις 14 Μαϊου 2008. Όπως και τώρα, έτσι και τότε, ήταν εναντίον του Παναθηναϊκού, αλλά με τη φανέλα της Α.Ε.Κ. Ο Παπασταθόπουλος αντιμετώπισε για έκτη φορά τον Παναθηναϊκό, χωρίς να έχει νικήσει ποτέ. Έχει τέσσερις ήττες και δύο ισοπαλίες.

Πρώτη ήττα του Μαρτίνς
Ο Πέδρο Μαρτίνς γνώρισε την πέμπτη μόλις ήττα του σε 88 αγώνες πρωταθλήματος Super League, από τότε που ανέλαβε τον Ολυμπιακό. Μάλιστα ο Παναθηναϊκός είναι η τρίτη μόλις ομάδα που τον νικά, καθώς έχει τρεις ακόμα ήττες από τον Π.Α.Ο.Κ. και μια από τον Ο.Φ.Η.

Τα ρεκόρ του Ο.Φ.Η.
Αν δεν λάβουμε υπόψη τους μηδενισμούς της σεζόν 2014-15, χάνοντας στην έδρα του από το Βόλο, ο Ο.Φ.Η. ισοφάρισε δύο αρνητικά ρεκόρ. Γνώρισε την έκτη ήττα στη σειρά, κάτι που του είχε συμβεί και πάλι την περίοδο 1968-69 και την περίοδο 2014-15, ακριβώς πριν τους μηδενισμούς.
Επίσης ήταν η τέταρτη διαδοχική ήττα στην έδρα του, κάτι που είχε συμβεί και το 2012, όταν έχανε επίσης τέσσερα παιχνίδια.

Δεν σκοράρει, αλλά…
Μπορεί ο Παναιτωλικός να σκοράρει δύσκολα στο «Κλεάνθης Βικελίδης», ωστόσο βρίσκει τρόπο και παίρνει βαθμούς. Στις πέντε τελευταίες επισκέψεις του έχει μόνο μια ήττα, αν και έχει σκοράρει σε μία από αυτές! Και αυτό γιατί έχει φύγει τις τρεις φορές με 0-0.
Έχει επισκεφθεί τον Άρη εννέα φορές για όλες τις διοργανώσεις και έχει σκοράρει σε τρεις από αυτές, πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ, κανένα στο πρώτο ημίχρονο.

Είχε ξεχάσει τα 0-0…
Από το τέλος της σεζόν 2013-14 είχε να κάνει «λευκή» ισοπαλία στην έδρα του ο Άρης. Ήταν 13 Απριλίου 2014, όταν έμενε στο 0-0 με τον Π.Α.Σ. Γιάννινα. Μάλιστα εκείνη τη σεζόν έκανε πέντε (!) 0-0 στην έδρα του, με Παναιτωλικό, Ατρόμητο, Βέροια, Ο.Φ.Η. και Π.Α.Σ. Γιάννινα.
Από τότε, ουσιαστικά από το καλοκαίρι του 2018, σε 43 εντός έδρας αγώνες, ο Άρης είχε μόλις πέντε ισοπαλίες, όλες με σκορ.