SL1: Ο Παναιτωλικός προηγήθηκε, αλλά ο Π.Α.Ο.Κ. «χαμογέλασε» στο τέλος

Ο Παναιτωλικός προηγήθηκε με τον Τορεχόν στην Τούμπα, όμως ο Π.Α.Ο.Κ. βρήκε άμεσα απαντήσεις και με δύο υπέροχα γκολ του Σαμάτα και του Ζίβκοβιτς έφτασε στη νίκη με 2-1! Δοκάρι ο Οζντόεφ.

Ο Π.Α.Ο.Κ. με πολλές αλλαγές και πάλι στην ενδεκάδα του υποδέχθηκε τον Παναιτωλικό στο Γήπεδο Τούμπας για την 11η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Stoiximan Super League.

Το μόνο που κρατάει ήταν οι τρεις βαθμοί, αλλά και η «γεμάτη» εμφάνιση του Άλι Σαμάτα, που έδωσε το έναυσμα για την ανατροπή του 0-1 από τους «ασπρόμαυρους» μέσα σε δέκα λεπτά (26’-36’) στο πρώτο μέρος.

Ο «Δικέφαλος» ξεκίνησε την αναμέτρηση με τον Κοτάρσκι κάτω από τα δοκάρια, στα δεξιά του ο Σάστρε, στα αριστερά ο Ράφα Σοάρες, είχαμε την επιστροφή του Γιάννη Μιχαηλίδη, μετά από 70 ημέρες και τις 3 Σεπτεμβρίου όταν έπαιξε βασικός στον αγώνα απέναντι στον Ο.Φ.Η., με τον Έλληνα αμυντικό να αποτελεί τον παρτενέρ του Κεντζιόρα στο κέντρο της άμυνας.

Στην μεσοαμυντική γραμμή το δίδυμο Μεϊτέ και Οζντόεφ ήταν η επιλογή του Λουτσέσκου, ενώ στη μεσοεπιθετική γραμμή, οι Ζίβκοβιτς και Κωνσταντέλιας κινήθηκαν στα δυο άκρα. Στη θέση «10» ο Μουργκ πήρε σ’ ένα ακόμη παιχνίδι φανέλα βασικού, ενώ στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Σαμάτα.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησε με τον Καπίνο κάτω από τα γκολπόστ, τους Μαλή, Μλάντεν, Μπ. Ντουάρτε στα στόπερ, τον Λιάβα δεξιό μπακ-χαφ, τον Τορεχόν αριστερό, τον Πέρες στο «6», τους Φ. Ντουάρτε, Χατζηθεοδωρίδη εσωτερικούς και τους Σενγκέλια, Πέδρο φορ.

Γεμάτο 45λεπτο με γκολάρες από Σαμάτα και Ζίβκοβιτς

Η ψυχολογία είναι το παν στο Ποδόσφαιρο. Απόδειξη; Η κεφαλιά του Σαμάτα σε σχεδόν άδεια εστία και ο τρόπος που πήγε ο Τανζανός στην μπάλα. Όλα αυτά πριν καν συμπληρωθούν δύο λεπτά στο ματς.

Η τύχη δεν χαμογέλασε στον Μάγκομεντ Οζντόεφ που στο 14ο λεπτό άγγιξε το 1-0 με την απευθείας εκτέλεση φάουλ να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι της εστίας του Καπίνο. Αντίθετα, χαμογέλασε διάπλατα στους φιλοξενούμενους που πήραν το προβάδισμα με τον Τορεχόν (0-1) από το λάθος του Σάστρε, την καλή κυκλοφορία και την σέντρα του Ντουάρτε σε ένα σημείο όπου έλαμψαν δια της απουσίας τους όλοι οι αμυντικοί του Π.Α.Ο.Κ.

Ο Παναιτωλικός μπήκε μπροστά στο σκορ με την συμπλήρωση του εικοσαλέπτου στην Τούμπα, ωστόσο ο «Δικέφαλος» απάντησε γρήγορα με το πανέμορφο γκολ του Άλι Σαμάτα. Στο 26ο λεπτό οι «ασπρόμαυροι» φρόντισαν και «έκρυψαν» την μπάλα, που πέρασε από οκτώ διαφορετικά πόδια πριν καταλήξει στο πανέξυπνο πάτημα του Κωνσταντέλια, στην ασίστ του Σάστρε και την πινελιά με το τακουνάκι του Σαμάτα για το 1-1.

Δέκα λεπτά αργότερα ήρθε το 2-1 και η ανατροπή του σκορ για τον Π.Α.Ο.Κ. από το πόδι και μάλιστα το «κακό», το δεξί», του «καυτού» Άντρια Ζίβκοβιτς. Πήρε την μπάλα από τα άκρα, πάτησε στα καρέ και από πλάγια θέση «κρέμασε» τον Καπίνο, καθώς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και ύστερα στα δίχτυα! Όλοι περίμεναν σέντρα, ωστόσο ο «Ζίλε» έστειλε με εξαιρετικό τελείωμα την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Σέρβος «κάπτεν» έφτασε τα 10 γκολ σε 21 συμμετοχές την τρέχουσα σεζόν. Απειλεί από τον Νοέμβριο να «σπάσει το προσωπικό ρεκόρ των 14 γκολ από την σεζόν 2020-21.

Το μόνο που ξεχώρισε ήταν το νέο ρεκόρ του Βιεϊρίνια

Ο Π.Α.Ο.Κ. έριξε ταχύτητα και ένταση στο παιχνίδι του, από τις 8 τελικές του πρώτου 45λεπτου έπεσε μόλις στη 1 στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεύτερου μέρους, όπου οι περισσότερες ενέργειες των ποδοσφαιριστών του Λουτσέσκου έμειναν ημιτελείς.

Ο Παναιτωλικός δεν απειλούσε, ωστόσο το εύθραυστο 2-1 παρέμενε κι αυτό ήταν κάτι που δεν άρεσε καθόλου στον Ρουμάνο προπονητή, που έφερε νέο «αίμα» από τον πάγκο και έδωσε στις καθυστερήσεις τη δυνατότητα στον Βιεϊρίνια να «γράψει» την 316η συμμετοχή και την 234η σε αγώνα πρωταθλήματος, ξεπερνώντας τον Νέτο Γκουερίνο στην πρώτη θέση της σχετικής λίστας των ξένων του Π.Α.Ο.Κ.

MVP: Ηταν η πιο γεμάτη 75λεπτη εμφάνιση του Άλι Σαμάτα με την «ασπρόμαυρη» φανέλα, που πέτυχε ένα εντυπωσιακό γκολ.

ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ: Όσο είχε δυνάμεις ο Μάγκομεντ Οζντόεφ έδωσε πολλά στον Π.Α.Ο.Κ. από την πίσω ζώνη. Για τον Άντρια Ζίβκοβιτς τα γράψαμε πιο πάνω.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Παναιτωλικός πήρε πολύ λίγα πράγματα από τον Χατζηθεοδωρίδη, το ίδιο και ο Π.Α.Ο.Κ. από τον Μουργκ.

Η ΓΚΑΦΑ: Η αδράνεια της «ασπρόμαυρης» άμυνας και το λάθος του Σάστρε στη φάση του 0-1.

ΤΟ ΣΤΡΑΓΑΛΙ: Ο Παναγιώτης-Ραφαήλ Τσιάρας (Καβάλας) αρνήθηκε να βγάλει την κίτρινη κάρτα στον Λιάβα που θα ήταν η δεύτερη για τον αμυντικό του Παναιτωλικού για το διπλό μαρκάρισμα σε Ράφα Σοάρες και Μιχαηλίδη. Ο καβαλιώτης διαιτητής χάρισε και τη (δεύτερη) κίτρινη στον Ντουάρτε. Σωστά ακυρώθηκε το δεύτερο γκολ του Σαμάτα για οφσάιντ στον Οζντόεφ.

ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Π.Α.Ο.Κ. πάει στη (νέα) διακοπή του πρωταθλήματος με 23 βαθμούς, το μόνο που κρατάει από το αποψινό ματς ήταν η αντίδραση που έβγαλε όταν ο Παναιτωλικός μπήκε μπροστά στο σκορ. Η εμφάνιση στο β’ μέρος ήταν από τα χειρότερα 45λεπτα των «ασπρόμαυρων» σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Π.Α.Ο.Κ. (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες, Οζντόεφ (76’ Σβαμπ), Μεϊτέ, Ζίβκοβιτς (90’ Βιεϊρίνια), Κωνσταντέλιας, Μουργκ (64’ Ντεσπόντοφ), Σαμάτα (76’ Τόμας).

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Καπίνο, Μαλής (60’ Οικονόμου), Ντουάρτε, Μλάντεν, Λιάβας (46’ Μαυρίας), Ντουάρτε, Πέρες, Χατζηθεοδωρίδης (73’ Ντίαζ), Τορεχόν, Σενγκέλια, Πέδρο (74’ Ξενιτίδης).

Επιμέλεια: Σταύρος Σουντουλίδης – gazzetta.gr