SL1 – Παναιτωλικός: Δε χάρηκε το τεστ προετοιμασίας κόντρα στην Άντερλεχτ – Σοβαρός τραυματισμος του Μπακάκη (Photos)

Η ομάδα του Αγρινίου δεν χάρηκε το τεστ προετοιμασίας κόντρα στην βελγική ομάδα στο «Γεντί Κουλέ», εξαιτίας του σοβαρού τραυματισμού του Μιχάλη Μπακάκη που έγινε αναγκαστική αλλαγή μόλις στο 6ο λεπτό κι ενώ εκφράζονται έντονοι φόβοι για ρήξη χιαστού!

Με γκολ των Μουρίγιο (6΄) και Άρμστααντ (87′ ) οι «μωβ» πήραν (2-1) τη νίκη γοήτρου, με τον Σενγκέλια να σημειώνει (89′ ) το μοναδικό τέρμα του Παναιτωλικού.

Η Άντερλεχτ έπαιξε με τον Παναιτωλικό στο «Γεντί Κουλέ» στο πλαίσιο της προετοιμασίας που πραγματοποιεί στο Βαρδινογιάννειο Αθλητικό Κέντρο στο Ηράκλειο κι ενώ το πρώτο της τεστ επί ελληνικού εδάφους ήταν κόντρα στον ΟΦΗ (1-1).

Παρεμπιπτόντως, να θυμίσουμε πως ο τεχνικός της Αγρινιώτικης ομάδας, Γιάννης Αναστασίου, φόρεσε τη φανέλα της βελγικής ομάδας τα χρόνια της ποδοσφαιρικής καριέρας του και συγκεκριμένα τη διετία 1998-2000.

Η Άντερλεχτ άνοιξε το σκορ μόλις στο 6΄ με διαγώνιο σουτ του ξεμαρκάριστου Μουρίγιο μέσα από την περιοχή (0-1).

Στο ίδιο λεπτό έγινε αναγκαστική αλλαγή ο Μπακάκης, λόγω προβλήματος τραυματισμού.

Ο 31χρονος ακραίος μπακ δεν πάτησε καλά το πόδι του και έδειξε ότι πονούσε πολύ. Μάλιστα καθώς αποχωρούσε ήταν αρκετά στεναχωρημένος. Η ανησυχία είναι έντονη και μάλιστα εκφράζονται έντονοι φόβοι πως υπέστη ρήξη χιαστού, κάτι που θα ξεκαθαρίσει μέσω της μαγνητικής τομογραφίας στην οποία θα υποβληθεί.

Μέχρι την λήξη του α΄ημιχρόνου, οι δύο ομάδες είχαν καλές στιγμές για να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα.

Ο Παναιτωλικός έχασε ευκαιρίες με τους Καρέλη (26΄) και Νταγκό (36΄) ενώ οι «μωβ» απείλησαν με δεύτερο γκολ με τον Φάμπιο Σίλβα σε τρεις περιπτώσεις (25΄ – 33΄- 36΄).

Στο β΄ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν το ίδιος υψηλός όπως στα πρώτα 45 λεπτά. Οι κυριότερες φάσεις ήταν μια κεφαλιά του Σίλβα που έφυγε λίγο άουτ για την Άντερλεχτ στο 50΄και μια κεφαλιά του Ξενιτίδη που μπλόκαρε ο τερματοφύλακας των Βέλγων στο 60΄.

Ο Άρμστααντ με πλασέ απέναντι από τον Ανέστη ζευγάρωσε τα τέρματα της Άντερλεχτ στο 87΄, ενώ στο 89΄ο Σενγκέλια με σουτ από πλάγια θέση και δεξιά διαμόρφωσε το τελικό 2-1 υπέρ της Άντερλεχτ.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Μπακάκης (8΄Λιάβας) (68΄Αποστολάκης), Λάρσον (85΄Αναστασόπουλος), Mλάντεν,  Χατζηθεοδωρίδης, Μάρτενσον (46΄Ξενιτίδης), Φλόρες (85΄Τσιγγάρας), Κολοβός (85΄Βαρόνε), Νταγκό (70΄Χουχούμης), Μόρσεϊ (46΄Σενγκέλια), Καρέλης (74΄Πέδρο).

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ (Μπρίαν Ρίμερ): Βαν Κρομπρουγκ (62΄Κοούζεμανς), Μουρίγιο, Ντελκρουά, Σαντικί, Μπουτέρα, Ντιαβαρά, Βερσαρέν (46΄Άρμστααντ), Ασιμέρου (46΄Ραφαέλοφ), Στρόκενς, Φάμπιο Σίλβα, Ελ Χατζ.