SL1: Ο Παναθηναϊκός κέρδισε τον Π.Α.Ο.Κ. και «έβαλε» φωτιά στο πρωτάθλημα!

Με τον Μακέντα να επιστρέφει στα γκολ και τον Χατζηγιοβάνη να σκοράρει ξανά, ο σαφώς ανώτερος Παναθηναϊκός κέρδισε 2-0 τον νωθρό Π.Α.Ο.Κ., έκανε το 5Χ5 και επιβεβαίωσε ότι είναι… καυτός αυτή την εποχή!

Συνεχίζει ακάθεκτος το νικηφόρο σερί του στο πρωτάθλημα ο Παναθηναϊκός, που κέρδισε με 2-0 και τον ΠΑΟΚ στο Ο.Α.Κ.Α., στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Supper League 1 και συνέχισε τις πολύ καλές του εμφανίσεις τον τελευταίο καιρό που φέρουν την «σφραγίδα» (και) του προπονητή του!

Το «τριφύλλι» ήταν καλύτερο σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, καταφέρνοντας να ανοίξει το σκορ με πέναλτι του Μακέντα στο 49’, από ανατροπή του Δώνη από τον Ίνγκασον, με τον Ιταλό να επιστρέφει στα γκολ μετά από δύο ματς, φτάνοντας πλέον οκτώ.

Ενώ ο Χατζηγιοβάνης βρήκε δίχτυα για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική, παίρνοντας το «δώρο» του Ίνγκασον και διαμορφώνοντας από το 56ο λεπτό το τελικό σκορ, καθώς οι Θεσσαλονικείς ήθελαν αλλά… δεν μπορούσαν σήμερα, πέραν κάποιων… εξάρσεων λόγω της ποιότητάς τους…

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η μη αποβολή του Γιαννούλη, ενώ δεν υπήρξε καν κάρτα στο 40’, αλλά και ο σωστός μη καταλογισμός του γκολ που πέτυχε ο Μακέντα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, για χέρι με τη χρήση VAR. Όπως βέβαια και η ατμόσφαιρα του Ολυμπιακού σταδίου, με τον κόσμο να θυμίζει κάτι από… τα παλιά!

Πλέον, μετά από αυτό το αποτέλεσμα, ο Παναθηναϊκός παραμένει μόνος τέταρτος, έχοντας 37 βαθμούς, με τον Π.Α.Ο.Κ. να μένει στους 52 πόντους και την δεύτερη θέση της βαθμολογίας, στο -2 από τον πρώτο Ολυμπιακό.