SL1 – Πανσερραϊκός (1-1) Παναιτωλικός: Ευτυ-Χ-ώς σκόραρε ο Ζοάο Πέδρο!

Φινάλε ακατάλληλο για καρδιακούς είχαμε απόψε (2/9) στην Τούμπα, όπου Πανσερραϊκός και Παναιτωλικός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1. Σε ένα ματς που κρίθηκε στις καθυστερήσεις, χάρις στο γκολ που σημείωσε ο Ζοάο Πέδρο στο 90’+1΄.

Τα «λιοντάρια» ξεκίνησαν με τον Χόβαν στο τέρμα, τους Πεταυράκη, Χάγεκ, Μπέργκστρομ, Πηλέα τετράδα στην άμυνα, τους Ουεντραγκάο, Στάικο στον άξονα, τους Μασκανάκη, Μούργο στα άκρα και τον Τομάς πίσω από τον φορ Αλεξιτς.

Τα «καναρίνια» είχαν τον Καπίνο κάτω από τα γκολπόστ, τους Μ. Ντουάρτε, Μλάντεν, Μαλή στα στόπερ, τον Λιάβα δεξιό μπακ-χαφ, τον Τορεχόν αριστερό, τους Τσιγγάρα, Πέρεθ, Μπαλντασάρα στον άξονα και τους Ντίας, Καρέλη προωθημένους.

Κυρίαρχος ο Πανσερραϊκός στο πρώτο μισό

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε σχεδόν εξ΄ ολοκλήρου στον Πανσερραϊκό, αφού με μόνη εξαίρεση το διάστημα 10′-20′ όπου ο Παναιτωλικός έκανε αισθητή την παρουσία του (σε αυτό το διάστημα απείλησε και με τους Ντίας, Μπ. Ντουάρτε αλλά ο Χόβαν αντέδρασε σωστά), στο υπόλοιπο κομμάτι οι γηπεδούχοι έλεγχαν τον ρυθμό και πατούσαν καλύτερα.

Πίεζαν ψηλά, πήγαιναν ως επί το πλείστων πρώτοι στην μπάλα, «ανάγκαζαν» τους φιλοξενούμενους σε μακρινές μεταβιβάσεις που δεν εγκυμονούσαν κινδύνους για την άμυνά τους και έβγαζαν περισσότερη ενέργεια μέσα στο γήπεδο. Ο Ουεντραγκάο έδειχνε… παντού στον άξονα, ο Αλεξτιτς έπαιζε στην πλάτη των στόπερ και οι Τομάς, Μούργος δημιουργούσαν πολλά ρήγματα, κάτι που αποτυπώνεται και από τα νούμερα αφού οι τελικές ήταν 8-2 υπέρ τους, ενώ οι «κυανοκίτρινοι» διατηρούσαν μεν την κατοχή στα επίπεδα του 48% ωστόσο αναλώνονταν ως επί το πλείστων σε παράλληλα παιχνίδι στο δικό τους μισό και 35άρες πάσες ελέω του πρέσινγκ που δέχονταν.

Είναι χαρακτηριστικό πως μέχρι την ανάπαυλα οι τελικές ήταν 9-2 υπέρ τους, ενώ βρήκαν δύο πολύ καλά σουτ με τους Στάικο, Ουεντραγκάο, είχαν μία «καθαρή» ευκαιρία με τον Τομάς που ελίχθηκε όμορφα και πλάσαρε όμως ο Μλάντεν απομάκρυνε πριν η μπάλα πέρασε τη γραμμή και τελικά άνοιξαν το σκορ μετά από ένα λάθος των «κυανοκίτρινων» σε πλάγιο. Ο Λιάβας θέλησε να βρει τον Μλάντεν, δεν τα κατάφερε, οι Γηπεδούχοι όχι μόνο την ανέκτησαν αλλά και οι Αλεξιτς, Τομάς, Μούργος «βρέθηκαν» σωστά και κυρίως γρήγορα σε open play και ο τελευταίος πλάσαρε εύστοχα τον Καπίνο.

4-3-3 ο Παναιτωλικός που «ανέβασε» την απόδοσή του

Στην ανάπαυλα ο Παναιτωλικός προχώρησε σε αλλαγή σχηματισμού, καθώς βγήκε ο Μλάντεν που ταλαιπωρούνταν από ενοχλήσεις στον αχίλλειο και μπήκε ο Σενγκέλια, εξέλιξη που έφερε τα «καναρίνια» σε ένα 4-1-4-1. Στα πρώτα 10 λεπτά αιφνιδίασαν τους αντιπάλους τους, «κυριάρχησαν», είχαν μία καλή στιγμή με τον Ντίας στο 52′, «βρίσκονταν» και η δράση παίζονταν στο μισό του Πανσερραϊκού.

Αυτό είδε και ο Πάμπλο Γκαρσία που στο 55 προχώρησε σε διπλή αλλαγή με σκοπό να «σφίξει» τις γραμμές του και τα κατάφερε, αφού με την είσοδο των Ντανκερλούι, Χατζηστραβό ισορρόπησε ξανά τον ρυθμό και μάλιστα οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν δις με ισάριθμες κεφαλιές του Αλεξιτς (57′, 59′).

Η τεράστια ευκαιρία του Καρέλη, μετά «έσβησε» το ματς αλλά στις καθυστερήσεις «μίλησε» ο Ζοάο Πέδρο

Με αυτά τα δεδομένα συμπληρώσαμε μία ώρα παιχνιδιού και αμέσως μετά (64′) τα «καναρίνια» βρέθηκαν φάτσα με το γκολ. Τότε ο Καρέλης βγήκε σε θέση τετ α τετ ύστερα από λάθος του Μπέργκστρομ όμως έκανε κακό τελείωμα και σπατάλησε μοναδική ευκαιρία για το 1-1. Από εκείνο το σημείο στην «εξίσωση» του αγώνα μπήκε και ο όρος «διαχείριση». Οι Γηπεδούχοι φρόντιζαν και εύλογα με «μετόπισθέν» τους και αναζητούσαν την «κόντρα», ενώ οι φιλοξενούμενοι «γύρισαν» σε 4-2-3-1 και μετά σε 4-4-2, καθώς έπαιζαν «φουλ» επίθεση. Ομως τα «λιοντάρια» έδειχναν να «σβήνουν» τον ρυθμό, κέρδιζαν κάποια στατικά γύρω από τα καρέ του Καπίνο και έδειχναν να βρίσκονται «αγκαλιά» με τη νίκη. Ωστόσο στο φινάλε… μίλησε ο Ζοάο Πέδρο, καθώς με εξαιρετική κεφαλιά ύστερα από ωραία σέντρα του Τορεχόν στο 90’+1′, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσε το μετέπειτα τελικό σκορ.

MVP: Οι Ουεντραγκάο, Ζοάο Πέδρο. Ο 24χρονος χαφ του Πανσερραϊκού ήταν, κυρίως στο πρώτο μισό, ο απόλυτος «κυρίαρχος» του άξονα. Σε όλο το ματς ζήτημα αν «έχασε» 1-2 «μονομαχίες». Ο 26χρονος φορ του Παναιτωλικού με ωραία κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα και χάρισε τον βαθμό στην ομάδα του.

Στο ύψος του: Οι Μούργος, Μασκανάκης. Οι δύο μεσοεπιθετικοί του Πανσερραϊκού ήταν στο πρώτο ημίχρονο πολύ καλοί, ενώ ο πρώτος άνοιξε και το σκορ.

Η «γκάφα»: Στη φάση του 1-0 του Πανσερραϊκού πήγαν για τον Παναιτωλικό όλα λάθος, καθώς «πούλησε» την κατοχή από δικό του πλάγιο κοντά στη σέντρα και ύστερα «επέτρεψε» στους Γηπεδούχους να απλώσουν το παιχνίδι τους.

Το «στραγάλι»: Ο ρέφερι Τσιμεντερίδης πέρασε απαρατήρητος, οι βοηθοί του επίσης, ενώ το VAR δεν χρειάστηκε να επέμβει.

Το «ταμείο» του Gazzetta: Στη «σούμα» του αγώνα ο Πανσερραϊκός ήταν καλύτερος. Θα μπορούσε το σκορ να ήταν 2-0 στην ανάπαυλα και να… μιλάγαμε για άλλο παιχνίδι. Στο δεύτερο ο Παναιτωλικός βρήκε γκολ, είχε τη μεγάλη ευκαιρία του Καρέλη και βελτιώθηκε αισθητά. Πάντως οι Γηπεδούχοι σα να έβγαζαν περισσότερη ενέργεια μέσα στο Γήπεδο.

Ανάλυση: Γιώργος Ντυμένος – gazzetta.gr