SL1 Πλέι Άουτ: Έ«Χ»ασαν ένα τσουβάλι ευκαιρίες στο Αγρίνιο – Στη 10η θέση ο Παναιτωλικός

Στο Αγρίνιο, ο Παναιτωλικός (κυρίως) και ο Βόλος επιδόθηκαν σε ένα ρεσιτάλ χαμένων ευκαιρίων, αλλά τελικά τα δίχτυα δεν κουνήθηκαν και έτσι το 0-0 έμεινε ως το φινάλε. Δοκάρι στο 92′ οι Γηπεδούχοι.

Χωρίς σκορ έληξε το σημερινό (7/5) ματς του Αγρινίου, όπου Παναιτωλικός και Βόλος έμειναν στο 0-0 αλλά την ίδια στιγμή η μεταξύ τους αναμέτρηση ήταν «χορταστική» και κυρίως οι Γηπεδούχοι «έχασαν»… ένα τσουβάλι γκολ.

Ο Γιάννης Αναστασίου ξεκίνησε με τον Ανέστη κάτω από τα γκολπόστ, τους Αποστολάκη, Λάρσον, Αντούνες, Περέιρα στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά, τους Φλόρες, Μάρτενσον στον άξονα, τους Ντουάρτε, Μόρσεϊ στα άκρα και τον Μπελεβώνη πίσω από τον Βέργο.

Ο Κώστας Μπράτσος είχε τον Κλέιμαν στο τέρμα, τους Σιελή, Τριανταφύλλου, Γκιουλέν στα στόπερ, τον Αλχο στη δεξιά πλευρά, τον Τσοκάνη στην αριστερή, τους Μπαριέντος, Μεταξά στον άξονα, τους Φερνάντες, Ροσέρο στα άκρα και τον Φαν Βέερτ.

Ο Βέργος «φλέρταρε» τρεις φορές με το γκολ, ο Κλέιμαν του είπε «όχι»
Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες χωρίς σκορ, αλλά η εικόνα της αναμέτρησης ήταν εκ διαμέτρου αντίθετη. Το ματς διέθετε ρυθμό, Γηπεδούχοι και φιλοξενούμενοι έπαιξαν χωρίς σκοπιμότητες και το 0-0 δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα τους. Κυρίως των «κυανοκίτρινων» που είχαν τους Περέιρα, Φλόρες, Μπελεβώνη ιδιαίτερα ορεξάτους και μέχρι την ανάπαυλα διατηρούσαν την κατοχή και παράλληλα «έβγαλαν» και τρεις «καθαρές» φάσεις με το Βέργο, όπου σε όλες ο Κλέιμαν αντέδρασε πάρα πολύ σωστά.
Η πρώτη στο 12′ όπου απέκρουσε την πολύ καλή κεφαλιά-ψαράκι του 26χρονου φορ ύστερα από ωραία σέντρα του Περέιρα, η δεύτερη στο 28′ όπου ο Ελληνας στράικερ βγήκε λίγο πλάγια μετά από έξυπνη κάθετη του Μπελεβώνη και έκανε τη «λόμπα» αλλά ο Ισραηλινός αλλοίωσε ελαφρώς την πορεία της μπάλας και ο Τσοκάνης την απομάκρυνε πριν περάσει τη γραμμή και η έτερη στο 42′ όπου ο Βέργος πήρε την κατοχή στο ύψος του πέναλτι και σούταρε, όμως ο 32χρονος πορτιέρε έδιωξε με το σώμα.

Ο φιλοξενούμενοι βρήκαν πέντε τελικές/ευκαιρίες σε 10 λεπτά
Τα «καναρίνια» έβγαζαν ενέργεια στο παιχνίδι τους, ενώ οι φιλοξενούμενοι έψαχναν περισσότερο την κόντρα και παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα απειλητικοί στο δεκάλεπτο 30′-40′. Τότε πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων κυρίως από τη δεξιά τους πλευρά με τους Αλχο, Φερνάντες και «βρήκαν» πέντε τελικές/ευκαιρίες με τους Ροσέρο (31′), Αλχο (33′), Μεταξά (35′), Φαν Βέερτ (40′), όπου όλες ήταν υπό καλές προϋποθέσεις χωρίς όμως να βρουν στόχο.

Καλύτερα ξεκίνησε ο Βόλος το δεύτερο μισό
Σέντρα στο δεύτερο μισό και οι φιλοξενούμενοι στα πρώτα του λεπτά ήταν πιο δραστήριοι. Η αναμέτρηση κυλούσε εκ νέου σε ανοικτό και γρήγορο τέμπο, ο Μπαριέντος στο 51′ είδε τον Ανέστη να βγάζει δύσκολα το σουτ, λίγο αργότερα ο Αλχο είχε ακόμη μία καλή στιγμή και στο 58′ οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά μετά την ανάπαυλα με τον Μόρσεϊ στο 58′ (ο Κλέιμαν αντέδρασε ξανά σωστά) αλλά η «σούμα» ήταν προς το πρώτο τέταρτο ο Βόλος ήταν ένα «κλικ» πιο δραστήριος.

Μετά το 65′ ο Παναιτωλικός «έχασε» ένα… τσουβάλι ευκαιρίες
Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι «φρέσκαραν» τη μεσοεπιθετική τους γραμμή με την είσοδο των Νταγκό Καρέλη, ενώ οι φιλοξενούμενοι με εκείνη του Ριένστρα «γύρισαν» τη διάταξή τους σε 4-2-3-1. Από το 65′ και μετά τα «καναρίνια» έγιναν «κυρίαρχα» του Γηπέδου, ουσιαστικά το ματς παίζονταν στο μισό του Βόλου, ορισμένες φορές «πολιορκούσαν», αλλά ο Κλέιμαν και (κυρίως) η αστοχία τους δεν τους επέτρεψαν να βρουν έστω ένα γκολ.

Οι Ντουάρτε, Φλόρες, Καρέλης, Βέργος είχαν από μία πολύ καλή στιγμή, ο Νταγκό απώλεσε στο 72′ τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ όταν ύστερα από 1-2 που είχε με τον Καρέλη βρέθηκε φάτσα με τον αντίπαλο πορτιέρε αλλά έστειλε την μπάλα πολύ άουτ, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι σε σέντρα-σουτ του Ντουάρτε και παρέμβαση του Γκουλέν που θέλησε να απομακρύνει.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να φτάσουν στη νίκη όταν ο Φαν Βέερτ βρέθηκε στο 78′ σε θέση βολής αλλά ο Ανέστης μπλόκαρε το πλασέ του, ενώ σε 1-2 περιπτώσεις βγήκαν με αξιώσεις στο τρανζίσιον (κυρίως με τον Ροσέρο) αλλά δεν έβγαλαν άλλη «καθαρή» φάση.

MVP: Ο Κλέιμαν. Ο Ισραηλινός γκολκίπερ του Βόλου έβγαλε στο πρώτο ημίχρονο τρεις «καθαρές» φάσεις του Βέργου, ενώ στο δεύτερο μισό είπε «όχι» σε καλά/επικίνδυνα σουτ των Μόρσεϊ, Καρέλη.

Στο ύψος του: Ξεχώρισε ένα «κλικ» ο Φλόρες για τον Παναιτωλικό, ενώ ο Τσοκάνης ήταν πάρα πολύ καλός ως αριστερός μπακ.