SL1: Η προαναγγελία του αγώνα Πανιώνιος – Παναιτωλικός

Από τη κλήρωση των πλέι άουτ, ο Πανιώνιος και ο Παναιτωλικός σημάδεψαν το παιχνίδι αυτό σαν το σημαντικότερο αυτής της φάσης.

Και ο Πανιώνιος κατάφερε να το κάνει ακόμα σημαντικότερο με την πολύ καλή πορεία του, που τον έφερε μια ανάσα από Παναιτωλικό και Ξάνθη. Στη Νέα Σμύρνη θα κριθούν πολλά για την τελική κατάταξη.

Ο Πανιώνιος

Με τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες είναι η καλύτερη ομάδα των πλέι άουτ ως τώρα! Δέχτηκε γκολ  με πέναλτι στο τέλος του αγώνα με την Ξάνθη, αφού δεν είχε δεχτεί μέχρι εκείνο το σημείο γκολ στα πλέι άουτ! Είναι και το μοναδικό γκολ που έχει δεχτεί.
Βέβαια παραμένει τελευταίος, αφού ξεκίνησε από πολύ πίσω, αλλά είναι ένα βαθμό από Ξάνθη και Παναιτωλικό.
Τώρα είναι αήττητος για έξι παιχνίδια, επεκτείνοντας και στην κανονική περίοδο, με τρεις νίκες και τρεις ισοπαλίες.

Έχει τρεις νίκες στα πέντε τελευταία παιχνίδια, αφού είχε μια στα προηγούμενα 14 (!).

Σκοράρει πολύ δύσκολα, ωστόσο έχει βάλει πέντε γκολ στα έξι τελευταία παιχνίδια, αφού δεν είχε σκοράρει στα τέσσερα  προηγούμενα. Έχει βάλει δηλαδή πέντε γκολ στα δέκα τελευταία, αλλά και οκτώ στα τελευταία 19 για το πρωτάθλημα.
Πέτυχε δύο γκολ εναντίον της Ξάνθης, αφού δεν είχε καταφέρει να βάλει περισσότερα από ένα στα 17 προηγούμενα παιχνίδια! Είναι το μοναδικό παιχνίδι από τα 19 τελευταία, που ξεπέρασε το ένα γκολ.
Είχε να το καταφέρει και πάλι από τις 30 Νοεμβρίου 2019, όταν νίκησε τον Παναιτωλικό με 3-0.

Στην κανονική διάρκεια…

Πέρασε το μεγαλύτερο διάστημα του πρωταθλήματος στην τελευταία θέση, έχοντας και τους έξι βαθμούς ποινής. Ξεπέρασε για λίγες μέρες τον Παναιτωλικό, όταν τον νίκησε.

Έκανε ένα σερί οκτώ ηττών από τον Δεκέμβριο ως τον Ιανουάριο, αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία του Πανιωνίου στην κατηγορία.
Είχε τη χειρότερη επίθεση με 16 γκολ στο πρωτάθλημα.
Είχε και τη χειρότερη άμυνα με 45 γκολ, αφού δέχτηκε μια φορά πέντε γκολ και άλλες τρεις από τέσσερα. Μαζί με την Ξάνθη πέτυχαν μόλις τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο.
Η μόνη ομάδα που δεν τον νίκησε φέτος ήταν η Ξάνθη.
Στο Κύπελλο αποκλείστηκε από τον Παναιτωλικό στη φάση των «16».

Ο Πανιώνιος εντός έδρας

Νίκησε Βόλο και Ξάνθη στα πλέι άουτ, κάνοντας διαδοχικές νίκες στην έδρα του για πρώτη φορά στη σεζόν και για πρώτη φορά από τον Απρίλιο του 2019.

Είναι αήττητος στα τέσσερα τελευταία της έδρας του, με τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες. Είχε χάσει και τα τρία αμέσως προηγούμενα!
Τώρα έχει τρεις νίκες στα οκτώ τελευταία και μόλις τέσσερις στα 13 τελευταία.
Οι πέντε από τις έξι ήττες του στη Νέα Σμύρνη είναι στο γκολ, αφού μόνο από τον Π.Α.Ο.Κ. έχασε με 2-0. Το ίδιο και οι τρεις από τις τέσσερις νίκες του, αφού μόνο τον Παναιτωλικό νίκησε με 3-0.
Έχει βάλει έξι γκολ στα οκτώ τελευταία, μετά τα τρία που είχε βάλει στον Παναιτωλικό.

Έχει βάλει μόνο τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο, στα παιχνίδια με τον Παναιτωλικό, την Α.Ε.Κ. και την Ξάνθη. Τα υπόλοιπα 10 στη Νέα Σμύρνη είναι στο δεύτερο ημίχρονο.

Έχει χάσει ήδη τρεις αγώνες στην έδρα του από ομάδες της περιφέρειας (Βόλο, Λαμία και Ο.Φ.Η.), κάτι που είχε να συμβεί από τη σεζόν 2010-11, όταν είχε χάσει μάλιστα από τέσσερις (Ολυμπιακό Βόλου, Εργοτέλη, Κέρκυρα και Ξάνθη).

Στην κανονική περίοδο είχε τις περισσότερες ήττες από κάθε άλλη ομάδα, έξι. Είχε τη χειρότερη επίθεση με 10 γκολ, αλλά μόνο έξι ομάδες είχαν καλύτερη άμυνα εντός έδρας.

Ο Παναιτωλικός

Προέρχεται από τρεις ισοπαλίες, που δεν τον έχουν βοηθήσει να ξεφύγει στη βαθμολογία. Και στις τρεις ισοπαλίες βρέθηκε πίσω στο σκορ τέσσερις φορές και ισοφάρισε άλλες τόσες.

Έχει μια νίκη στα πλέι άουτ, με την ΑΕΛ, που είναι και η μοναδική του στα έξι τελευταία για το πρωτάθλημα.

Είναι τέσσερα παιχνίδια αήττητος, μετά την ήττα στην πρεμιέρα από τη Λαμία.

Πάντως έχει τέσσερις  νίκες στα 16 τελευταία παιχνίδια του, αφού δεν είχε καταφέρει να κερδίσει τα πρώτα 15 της σεζόν για το πρωτάθλημα!

Έχει σκοράρει στα 11 από τα 13 τελευταία παιχνίδια, βάζοντας 16 γκολ. Έχει βάλει 19 γκολ στα τελευταία 16 παιχνίδια, ενώ στα 15 πρώτα παιχνίδια του είχε βάλει μόλις οκτώ γκολ!

Στην κανονική περίοδο… Ξεκίνησε με πέντε ήττες, μέχρι να πάρει τον πρώτο του βαθμό στη Λαμία. Ήταν και η τελευταία ομάδα που νίκησε, λίγο πριν από τα Χριστούγεννα στην 16η αγωνιστική.

Χάνοντας τον περασμένο Σεπτέμβρη στο Περιστέρι συμπλήρωσε επτά διαδοχικές ήττες, αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία του.

Επίσης τον Δεκέμβρη έκανε ένα ακόμα ρεκόρ, 17 σερί αγώνες χωρίς νίκη.

Έβαλε 20 γκολ, μόνο η Λαμία και ο Πανιώνιος πέτυχαν λιγότερα.
Είχε την δεύτερη χειρότερη άμυνα με 42 γκολ, πίσω από τα 45 του Πανιώνιου.

Στο Κύπελλο αποκλείστηκε από την ΑΕΚ στα προημιτελικά.

Ο Παναιτωλικός εκτός έδρας

Παίζει δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι εκτός έδρας, μετά την ισοπαλία που πήρε στο Περιστέρι. Ήταν η δεύτερη στη σειρά ισοπαλία μετά την Ξάνθη. Πρώτη φορά κατάφερε να μην χάσει δύο διαδοχικά παιχνίδια στη σεζόν, κάτι που είχε να συμβεί από τον Ιανουάριο του 2019. Πριν από τα δύο ισόπαλα μετρούσε τέσσερις ήττες.

Δεν έχει νίκη στα 17 τελευταία του εκτός έδρας, τα 16 από αυτά φέτος.

Έχει να νικήσει από τις 14 Απριλίου 2019, 1-0 στη Ριζούπολη τον Απόλλωνα.

Έβαλε οκτώ γκολ στα οκτώ τελευταία, ενώ είχε βάλει τέσσερα στα οκτώ πρώτα.

Στην κανονική διάρκεια

Είναι η μοναδική ομάδα που έμεινε χωρίς νίκη εκτός έδρας, και έχει πάρει μόλις τρεις βαθμούς, στη Λαμία, την Ξάνθη και την Λάρισα με ισοπαλίες. Έχασε τα άλλα δέκα παιχνίδια του.

Μεταξύ τους

Έπαιξαν τέσσερις φορές στη σεζόν. Για το πρωτάθλημα ο καθένας κέρδισε στην έδρα του, ενώ στο Κύπελλο είχαν δύο ισοπαλίες με τον Παναιτωλικό να προκρίνεται με τα γκολ εκτός έδρας.
Τα δύο τελευταία χρόνια και τα τέσσερα παιχνίδι τα κερδίζει ο εκάστοτε γηπεδούχος, χωρίς να δέχεται γκολ. Ο Πανιώνιος έχει δύο νίκες με 6-0 γκολ στην έδρα του και ο Παναιτωλικός επίσης δύο νίκες με 6-0 γκολ στην έδρα του!

Τον περασμένο Φεβρουάριο ο Παναιτωλικός νίκησε στην έδρα του με 1-0, κάνοντας την τρίτη μόλις νίκη επί του Πανιωνίου σε 20 αγώνες για την κατηγορία

Μεταξύ τους με τον Πανιώνιο γηπεδούχο

Ο Πανιώνιος έχει κερδίσει και τα δύο τελευταία παιχνίδια με 3-0. Με το φετινό μάλιστα κατάφερε για πρώτη φορά να ξεφύγει από την τελευταία θέση, αλλά μετά από μερικές αγωνιστικές έπεσε και πάλι εκεί. Τώρα έχει την ευκαιρία να το ξανακάνει.

Ο Παναιτωλικός δεν έχει νικήσει ποτέ στη Νέα Σμύρνη, παίρνοντας μόνο δύο ισοπαλίες, 1-1 το Μάρτη του 2014 και τον Σεπτέμβρη του 2017. Και τις δύο με το Μάκη Χάβο στον πάγκο και τις δύο ισοφαρίζοντας το σκορ. Στα άλλα οκτώ παιχνίδια που έχασε στη Νέα Σμύρνη δεν κατάφερε να σκοράρει!