SL1: Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός – Στα προκριματικά του UCL ο Π.Α.Ο.Κ.

Το γιόρτασε! Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-0 της Α.Ε.Κ. στο ματς-φιέστα στο Φάληρο, που αποτέλεσε πρόβα για τον τελικό και έκαναν το 3/4 κόντρα στην «Ένωση», που τερμάτισε τρίτη και δεν θα παίξει Ch. League.

Αυλαία με φιέστα κόντρα στην Α.Ε.Κ. για τον Ολυμπιακό!

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 3-0 των «κιτρινόμαυρων» στο «Γ. Καραϊσκάκης» για τη 10η αγωνιστική των πλέι οφ, γιορτάζοντας την επιστροφή τους στους τίτλους (που είχαν σφραγίσει εδώ και καιρό) έπειτα από δύο χρόνια. Την ώρα που η «Ένωση» έμενε και μαθηματικά τρίτη και εκτός Champions League.

Σχεδόν όλο το ζουμί ήταν το πρώτο μισό του α’ μέρους, όπου σκόραρε ο Βαλμπουενά (10’) με συρτό σουτ και ο Ραντζέλοβιτς (21’) με πανέμορφο γκολ, έπειτα από προσωπική προσπάθεια. Ο Καμαρά έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα στο 73’, σημειώνοντας ακόμη ένα γκολ κόντρα στην Α.Ε.Κ.

Άφαντη στο πρώτο μέρος η ομάδα του Καρέρα, αντέδρασε στο β’ μέρος με τον Μάνταλο να αρνείται να ρίξει λευκή, αλλά δεν μπορούσε μόνος του. Σβηστά έπαιξε στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μαρτίνς.

Με αλλαγές παρατάχθηκαν οι δύο μονομάχοι στην πρόβα τελικού, με τους δύο τεχνικούς να δίνουν ανάσες σε βασικά τους εργαλεία, θέλοντας, προφανώς να θολώσουν τα νερά ενόψει της μεγάλης αναμέτρησης.

Σε μια αναμέτρηση που δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας, ο Π.Α.Ο.Κ. έμεινε στο 0-0 με τον Άρη, ωστόσο έφτασε στο ζητούμενο, που ήταν η κατάληψη της 2ης θέσης.

Στόχος επετεύχθη για τον Π.Α.Ο.Κ., που εξασφάλισε την παρουσία του στα προκριματικά του Champions League, αφού τερμάτισε στη 2η θέση των playoffs, παρά το 0-0 με τον συντοπίτη Άρη!

Σε ένα ντέρμπι που θα ξεχαστεί γρήγορα, ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την εδαφική υπεροχή, ωστόσο του έλειψε το κάτι παραπάνω στην τελική προσπάθεια.

Από την άλλη, οι ελλιπέστατοι -και 5οι στη βαθμολογία- «κίτρινοι» (σ.σ. παρατάχθηκαν με μόλις 13 διαθέσιμους ποδοσφαιριστές) έπαιξαν για την υστεροφημία τους κι έφυγαν αλώβητοι από την Τούμπα για 4η διαδοχική αναμέτρηση.

Με έξι παίκτες της Ακαδημίας βασικούς ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε τρεις φορές, ο Ο.Φ.Η. βρήκε απάντηση μόνο δύο, χάνοντας πέναλτι στο 97′ και το τελικό 3-2 -με τα 5 γκολ στο α’- έριξε την αυλαία για φέτος!

Το… καλύτερο για το τέλος φαίνεται πως κρατούσαν Παναθηναϊκός και Ο.Φ.Η., όπως μαρτυράει και το τελικό 3-2, στο πλαίσιο της 10ης και τελευταίας αγωνιστικής των πλέι άουτ της φετινής Super League 1, στο «αντίο» του Γιώργου Δώνη μετά από δύο χρόνια, που νίκησε και τον… κακό του «δαίμονα».

Το «τριφύλλι» προηγήθηκε στο 27’ με το πρώτο τέρμα του Μπεκ στη σεζόν, για να έρθει το 1-1 δύο λεπτά μετά από τον Φιγκεϊρέδο. Οι άμυνες και των δύο ομάδων είχαν πάει… πρόωρα διακοπές κι έτσι ο Μακέντα επέστρεψε στα γκολ μετά από οκτώ «στείρα» ματς, για το νέο προβάδισμα της ομάδας του, στο 35’…

Οι «ομιλήτες» απάντησαν εκ νέου άμεσα, ισοφαρίζοντας σε 2-2 τρία λεπτά αργότερα, αυτή την φορά με τον Βαζ, για να έρθει ωστόσο και τρίτο προβάδισμα από πλευράς Παναθηναϊκού, με τον Χατζηγιοβάνη στο 42ο λεπτό, το οποίο και παρέμεινε… μέχρι τέλους. Καθώς ο Ξενόπουλος απέκρουσε -για δεύτερη σερί αγωνιστική- πέναλτι του Φιγκεϊρέδο στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων, διατηρώντας το 3-2!

Έτσι, οι μεν «πράσινοι» πήραν την τρίτη νίκη τους στο φετινό «μίνι» πρωτάθλημα, τερματίζοντας παράλληλα στην τέταρτη θέση με 58 βαθμούς, ο δε Ο.Φ.Η. έμεινε έκτος και χωρίς νίκη στα πλέι οφ, έχοντας μαζέψει 36 πόντους αλλά και έχοντας κερδίσει ένα ευρωπαϊκό «εισιτήριο» για τη νέα σεζόν.

Στα αξιοσημείωτα η συμμετοχή αρκετών νεαρών ποδοσφαιριστών και από τις δύο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό να ξεκινάει το ματς με έξι παίκτες από τις ακαδημίες, οκτώ Έλληνες και τον Τζαβίδα να κάνει ντεμπούτο, αυξάνοντας τον αριθμό των «νέων» που έπαιξαν σήμερα στους οκτώ!