SL1 – Τέλος παιχνιδιού: Άρης (1 – 0) Παναιτωλικός

Ο Γκρέι είδε δύο φορές το VAR να του ακυρώνει γκολ, αλλά την τρίτη έστειλε… νόμιμα την μπάλα στα δίχτυα (52′) και χάρισε νίκη και ηρεμία στον Άρη, 1-0 τον Παναιτωλικό!

Την επιστροφή στις νίκες και τις καλές εμφανίσεις πέτυχε ο Άρης, επικρατώντας πιο εύκολα από ό,τι δέιχνει το τελικό 1-0 του Παναιτωλικού στο «Κλ. Βικελίδης», για τη 15η αγωνιστική της Super League 1.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Αντρέ Γκρέι στο 52ο λεπτό με ωραία – όσο και δύσκολη – κεφαλιά, μετά από ασίστ του Μαντσίνι, και ενώ νωρίτερα ο Άγγλος επιθετικός είδε δις το VAR να του ακυρώνει γκολ στο πρώτο ημίχρονο (21′, 31′)! Λιγότερο κρέας, καλύτερα για όλους _ Greenpeace

Κάπως έτσι, οι Θεσσαλονικείς κλείνουν με χαμόγελα το 2022, πιάνοντας στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα τον Βόλο με 25 πόντους. Από την άλλη, η ομάδα του Αγρινίου, που υπέστει την τρίτη ήττα της στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια, παρέμεινε στην 8η θέση με 16 βαθμούς και στο -9 από την πρώτη εξάδα.

96′
Ολοκλήρωση κανονικής διάρκειας
Τελευταία λεπτό, κόρνερ για τον Αρη που δεν απειλείται
95′
Κόρνερ Άρης
Τρανζίσιον Αρη, που κρατά μπάλα
Ο Παναιτωλικός μένει ψηλά
93′
Φάουλ Άρης
Ακόμη 4 λεπτά
Καθυστερήσεις – 5′
90′
Φάουλ Παναιτωλικός
Η έκφραση του προσώπου του δείχνει ότι πονά
89′
Ο Πάλμα έχει τραυματιστεί, θα βγει με φορείο!
Ο Πάλμα έκανε ωραία ατομική ενέργεια, εξίσου ωραία η αμυντική αντίδραση του Λάρσον
87′
Τραυματισμός Άρης(Luis Palma)
86′
Φάουλ Άρης
85′
Μετά το 60′ βλέπουμε ένα πολύ όμορφο ματς. 20-3 οι τελικές για τον Αρη
84′
Φάουλ Άρης
83′ Μακρινό σουτ του Ιτούρμπε, άουτ η μπάλα
83′
Σουτ εκτός στόχου Άρης
82′ Τεράστια ευκαιρία για τον Αρη. Ο Γκρέι βρέθηκε μόνος στο πέναλτι μετά από εξαιρετική ανάπτυξη του Αρη, πλάσαρε άουτ
82′
4-3-3 πλέον ο Αρης
Κοντά στο 1-1 ο Παναιτωλικός
81′ Ο Πέδρο προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την κόντρα μετά από σέντρα του Χουχούμη, η μπάλα πέρασε άουτ
81′
Σουτ εκτός στόχου Παναιτωλικός
78΄’ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Αρη. Ο Μανού Γκαρθία πλάσαρε από το μισό μέτρο (!) μετά από παράλληλη  του Γκρέι, ο Λιάβας έβαλε κομβικά/σωτήρια την κόντρα
Σερί γεμίσατα του Παναιτωλικού, χωρίς αποτέλεσμα για τα «καναρίνια»
0′
Τεχνικά Προβλήματα
4-4-2 για τον Παναιτωλικό με Πέδρο, Καρέλη φορ και Σενγκέλια. Ντίας στα άκρα, Ξενιτίδης, Φλόρες στον άξονα
75′
Οφσάιντ Άρης
74′
Φάουλ Άρης
Ο Ματέο Γκαρσία πάει στα άκρα, ο Μανού Γκαρθία κοντά στον Γκρέι και με δύο «6αρο-8αρια» στον άξονα πλέον ο Αρης
72′
Ο Αρης πάτησε περιοχή ο Γκρέι άργησε, ο Μαντσίνι δεν έκανε καλή σέντρα μετά
71′
Πιο επιθετικός πλέον ο Παναιτωλικός, με Σενγκέλια, Νταγκό στα άκρα, Καρέλη στην κορυφή, Κολοβό κοντά στον φορ και τον Ντίας στο «8»
70′
Φάουλ Άρης
70′
69′
Σε ένα λεπτό θα μπορούσε να γίνει τόσο το 1-1 όσο και το 2-0!
68′ Τρανζίσιον για τον Αρη, ο Γκρέι πλάσαρε μετά από πάσα του Πάλμα, ο Φλόρες έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή
68′
Κόρνερ Άρης
68′
Σουτ στο στόχο Άρης
67′ Ο Μλάντεν στο δεύτερο δοκάρι έκανε το σουτ, κομβική κόντρα από τον  Φαμπιάνο
67′
Κόρνερ Παναιτωλικός
Κόρνερ για τους φιλοξενουμένους
66′
66′
Φάουλ Άρης
Ο Παναιτωλικός προσπαθεί να πάρει μέτρα
65′
64′
Η γωνία που σκόραρε ο Γκρέι
62′
ΦάουλΆρης
61′
Μια ώρα μπάλας στη Θεσσαλονίκη, ο Αρης προηγείται 1-0
60’«Χλιαρό» σουτ Μαντσίνι, μπλόκαρε ο Ανέστης
60′
Σουτ στο στόχοΆρης
59′
Οι φιλοξενούμενοι δείχνουν διάθεση να βγουν μπροστά
57′
57′
56′
Φάουλ Άρης
Ο Παναιτωλικός πάτησε με αξιώσεις στα καρέ του Αρη, αλλά δεν έβγαλε τελική
55′
Ο Αρης σκόραρε σε μία σέντρα που δεν «φωτογράφιζε» κινδύνους για την άμυνα του Παναιτωλικού. Ομως η ανασταλτική αντίδραση των «κυανοκίτρινων» ήταν λάθος.
53′
Φάουλ Άρης
1-0. 52′ Ο Γκρέι με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι. Ο Μαντσίνι έκανε τη σέντρα και ο Γκρέι στο δεύτερο δοκάρι εκμεταλλεύτηκε που η άμυνα του Παναιτωλικού «έκατσε», μόνος του με κεφαλιά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.