SL1 – Τέλος Παιχνιδιού: Παναιτωλικός (0 – 2) Α.Ε.Κ. (Photos)

Η ΑΕΚ περνάει με το διπλό από το Αγρίνιο με 0-2 κάνοντας μια γεμάτη εμφάνιση και έχοντας σκόρερ τους Λιβάι Γκαρσία στο 48′ και Μουκουντί στο 75′. Ο Παναιτωλικός αντέδρασε μετά το πρώτο γκολ της Ένωσης, αλλά δεν βρήκε τέρμα στη μεγάλη ευκαιρία του Καρέλη.

21:52
O Γιώργος Τσακίρης σχολιάζει
Δίκαιη νίκη στην πλέον πειστική εμφάνισή της για την ΑΕΚ με αρκετά κέρδη. Όπως τον Γκαρσία σαν φορ, τον Μουκουντί και το ιδανικό ντεμπούτο του, αλλά και τκ γεγονός ότι η ομάδα αντιδράει μετά την αδικη ήττα ελέω αποφάσεων διαιτητή στο ματς με Παναθηναϊκό. Θα μπορέσει ο Αλμέιδα να δουλέψει με τους παίκτες του και να εντάξει στο σχέδιό του τον Σιντιμπέ, περισσότερο τον Ελίασον, τον Μουκουντί, τον Φαν Βέερτ. Κακή παρένθεση η εικόνα του Χατζισαφί!
21:52
91′ Σέντρα του Αποστολάκη μέσα στην περιοχή, με τη μία πήγε να τελειώσει τη φάση ο Κολοβός, αλλά η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά πάνω από την εστία
21:51
90′ Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις
21:47
86′ Σέντρα του Άμραμπατ, κεφαλιά του Λιβάι Γκαρσία, ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Ανέστη
21:46
Το γκολ του Μουκουντί για το 0-2 της ΑΕΚ
21:45
84′ Συρτό σουτ του Άμραμπατ, άουτ η μπάλα
21:45
Ο Γαλανόπουλος παίζει ξανά σε επίσημο ματς μετά από ένα χρόνο! Τελευταία του συμμετοχή στο 3-0 της ΑΕΚ επί του Ιωνικού στις 12 Σεπτέμβρη του 2021 στην πρεμιέρα της περσινής σεζόν
21:43
Εξαιρετικό ντεμπούτο ο Μουκουντί… Η ΑΕΚ πραγματοποιεί το καλύτερό της ματς επί Ματίας Αλμέιδα από την αρχή έως και το ’80. Επιστροφή και για Γαλανόπουλο, πολύ ευχάριστο γεγονός για την ΑΕΚ και το ελληνικό ποδόσφαιρο.
21:43
83′ Ο Γαλανόπουλος περνάει στη θέση του Γκατσίνοβιτς
21:43
82′ Απομάκρυνε η άμυνα της ΑΕΚ
21:42
82′ Φάουλ και ευκαιρία για γέμισμα στην περιοχή της ΑΕΚ για τον Παναιτωλικό
21:42
81′ Και η πέμπτη αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Εκτός ο Μλάντεν, μέσα ο Μάρτενσον
 21:41
81′ Ο Καρέλης περνάει εκτός για τον Παναιτωλικό. Στη θέση του ο Πέδρο
21:40
Ο Πινέδα παίζει δεξί μπακ για την ΑΕΚ μετά την αλλαγή του Μάνταλου με τον Ρότα
21:40
79′ Γέμισμα του Αμραμπατ κεφαλιά του Μάνταλου, δίπλα από το κάθετο η μπάλα
21:38
Μετά την εκτέλεση κόρνερ του Αμραμπατ, ο Μουκουντί έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα βρίσκει στον Μλάντεν αλλάζει πορεία και καταλήγει στα δίχτυα για το 0-2
 21:36
75′ ΓΚΟΟΟΛ 0-2 η ΑΕΚ με Μουκουντί! Στο ντεμπούτο του βρίσκει δίχτυα!

21:35
75′ Κόρνερ παίρνει η ΑΕΚ μετά από στατική φάση και γέμισμα στην περιοχή
21:34
74′ Έξω ο Σενγκέλια, μέσα ο Φλόρες για τον Παναιτωλικό
21:34
73′ Μέσα ο Μάνταλος, έξω ο Ρότα για την ΑΕΚ
21:33
73′ Η ΑΕΚ για πάνω από ένα λεπτό ήταν στα όρια της περιοχής του Παναιτωλικού, η φάση τελείωσε με σουτ του Αραούχο να φεύγει πάνω από τα δοκάρια
21:31
70′ Έφυγε στην αντεπίθεση η ΑΕΚ με Αραούχο, Άμραμπατ και Λιβάι αλλά δεν έβγαλε τελική
21:31
21:29
68′ Σουτ του Αραούχο εκτός περιοχής, αρκετά άουτ η μπάλα
21:28
67′ Πάτησε απειλητικά ο Παναιτωλικός στην περιοχή της ΑΕΚ, η προσπάθεια του Μόρσεϊ απομακρύνθηκε όμως
21:27
66′ Σέντρα του Μοχαμαντί από αριστερά στο πίσω δοκάρι, ο Αραούχο σηκώθηκε έπιασε την κεφαλιά, αλλά δεν βρήκε στόχο με την μπάλα να περνάει ψηλά πάνω από τα δοκάρια
21:26
Ο Λιβάι έχει ξαναμπει στο ματς
21:25
65′ Αλλαγές για την ΑΕΚ. Ο Άμραμπατ και ο Μοχαμαντί περνάνε στις θέσεις των Ελίασον και Χατζισαφί
21:25
64′ Το ιατρικό επιτελείο της ΑΕΚ μπήκε για τραυματισμό του Λιβάι έπειτα από ένα τάκλιν που δέχτηκε
21:23
62′ Κάρτα στον Χατζισαφί που σταμάτησε αντικανονικά αντπεπίθεση του Παναιτωλικού
21:22
61′ Ο Ντουάρτε δεν θα συνεχίσει. Τραυματίστηκε και φεύγει υποβασταζόμενος. Στη θέση του περνά ο Κολοβός για τη δεύτερη αναγκαστική αυτή τη φορά αλλαγή του Παναιτωλικού
21:21
Ένα κακό 5λεπτο για την ΑΕΚ με τον Παναιτωλικό να απειλεί δις και τον Μουκουντί να μας συστήνεται με ένα εξαιρετικό stop πάνω στον Ντίας!
21:21
60′ Ο Νταγκό αποχωρεί. Στη θέση του ο Μόρσεϊ. Πρώτη αλλαγή του Παναιτωλικού στο ματς
21:20
Ο Παναιτωλικός έχει ανέβει στα τελευταία λεπτά και δημιουργεί κινδύνους στην κιτρινόμαυρη άμυνα, με τον Καρέλη προηγουμένως να σπαταλά την πρώτη μεγάλη ευκαιρία από πλευράς των γηπεδούχων
21:17
57′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό! Σέντρα Ντίας κεφαλιά από τον Καρέλη, ο οποίος ήταν ανενόχλητος μέσα στην περιοχή, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Στάνκοβιτς!
21:16
55′ Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό μετά από γέμισμα του Νταγκό!
21:15
Η αλλαγή του Μουκουντί για το ντεμπούτο του με την ΑΕΚ
21:14
53′ Σουτ του Μλάντεν στη συνέχεια δεν βρήκε στόχο
21:13
53′ Ο Πινέδα μπήκε στην περιοχή με προσποιήσεις, αλλά ο Λάρσον τον σταμάτησε
21:13
Επιτέλους! Η ΑΕΚ βρίσκει γκολ σε ένα ματς που είναι έως τώρα το καλύτερο της παιχνίδι. Υπέροχο γκολ του Γκαρσία…
21:13
52′ Απομάκρυνε μετά την κεφαλιά του Βίντα και το νέο γέμισμα η άμυνα του Παναιτωλικού
21:12
51′ Νέο κόρνερ για την ΑΕΚ
21:11
50′ Κόρνερ για την ΑΕΚ από προσπάθεια του Ελίασον
21:11
Ο Λιβάι έξω από την περιοχή έπιασε το σουτ, η μπάλα βρήκε πρώτα στο κάθετο δοκάρι του Ανέστη και κατέληξε στα δίχτυα με την ΑΕΚ να παίρνει το προβάδισμα!
21:08
48′ ΓΚΟΟΟΟΛ 0-1 η ΑΕΚ με Λιβάι Γκαρσία!

21:06
46′ Σέντρα στο β’ μέρος
21:06
46′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μουκουντί στη θέση του Τζαβέλλα καθώς ο Έλληνας στόπερ από τα νεύρα του χτύπησε το χέρι του στα αποδυτήρια σε ένα τζάμι και πάει στο νοσοκομείο!